Slovensko sa pred 20 rokmi stalo členom NATO

SlovenskoSpravodajstvo

Našej krajine poskytuje bezpečnostné garancie.

Prezidentka Zuzana Čaputová dnes navštívila Styčný tím pre integráciu síl NATO (NFIU) v bratislavských Vajnoroch pri príležitosti piatkového (29.3.) 20. výročia vstupu Slovenska do Aliancie. Hlavná veliteľka Ozbrojených síl vyhlásila, že členstvo v NATO poskytuje našej krajine bezpečnostné garancie na takej úrovni, aké by nikdy nebola schopná sama dosiahnuť:

„Toto naše rozhodnutie spred 20 rokov považujem za najdôležitejšie, pokiaľ ide o zabezpečenie istôt bezpečnosti a prosperity našej krajiny. Pretože sme v klube, ktorý nám poskytuje ochranu v súčasnosti aj do budúcna.“

Foto
Prezidentka Zuzana Čaputová navštívila NFIU / TASR

Aliancia je podľa Čaputovej najsilnejší obranný klub:

„Poskytuje nám to naozaj veľa garancií a veľmi konkrétnej potenciálnej pomoci, ak by to bolo potrebné.“

Čaputová zdôraznila aj pomoc spojencov pri zabezpečení vzdušného priestoru Slovenska. NATO po vypuknutí vojny na Ukrajine nebolo podľa nej nikdy tak zjednotené ako v súčasnosti. Zároveň dodala, že symbolizuje spoluprácu spojencov, členských krajín, a to v duchu hesla jeden za všetkých, všetci za jedného.

Veliteľ NFIU Marián Kurilla uviedol, že hlava štátu ich navštívila prvýkrát v histórii. Význam vstupu Slovenska do Aliancie podľa jeho slov potvrdzuje minulosť aj prítomnosť.

 

Zdroj: TASR

 

Komentáre