Mali by sa odbremeniť nemocnice, urgentné príjmy či záchranná zdravotná služba.
Na Slovensku bolo zatiaľ potvrdených sedem prípadov nákazy variantom omikron. Vláda na svojom dnešnom rokovaní uložila ministerstvám zdravotníctva, obrany a školstva do konca januára budúceho roka vytvoriť systém núdzových zdravotníckych zariadení pre pacientov s koronavírusom. Nebudú to poľné nemocnice, ale lôžka, kde by sa poskytovala základná starostlivosť a triedili pacienti. Rezort zdravotníctva takýmto spôsobom reaguje na vyťaženosť nemocníc počas pandémie:
„Vzhľadom na charakter šírenia variantu omikron vo svete je nutné sa na výrazné prekročenie kapacity slovenského zdravotníckeho systému pripraviť.“
Ministerstvo zdravotníctva navrhlo prípravu núdzových zdravotníckych zariadení, ktoré poskytnú triáž pacientov a základnú terapiu primárne pre ľahšie stavy pacientov. Takýmto spôsobom by sa mali odbremeniť nemocnice, urgentné príjmy či záchranná zdravotná služba a obmedziť šírenie nákazy na bielych oddeleniach a medzi zdravotníkmi.
Na začiatok by sa malo zriadiť jedno takéto zariadenie s možnosťou rozšírenia na štyri zariadenia, prípadne jedno menšie v každom samosprávnom kraji, čo potvrdil aj rezort zdravotníctva:
„Iniciálne počítame s kapacitou 1000 lôžok. Je potrebné zdôrazniť, že ide o núdzové riešenie s poskytovaním veľmi bazálnej zdravotnej starostlivosti na úrovni vojnovej medicíny a nie o zvýšenie nemocničných kapacít.“
Rezort zdravotníctva avizuje, že je to mimoriadne komplikovaná operácia, ktorú je možné porovnať so zabezpečením celoplošného testovania v jeseni minulého roka:
„Je preto potreba robustného implementačného tímu, ideálne pod záštitou Ministerstva obrany Slovenskej republiky, so včasným zapojením kľúčových partnerov.“
Cieľom intervencie je nielen minimalizovať počet úmrtí na koronavírus v čase humanitárnej katastrofy, ale aj manažment náporu na zdravotnícke zariadenia, optimalizácia využitia záchrannej zdravotnej služby či včasné poskytnutie kyslíkovej terapie pacientom s respiračnými ťažkosťami.
Zdroj: TASR