Slovensko sa zatiaľ nevráti k celoplošným opatreniam

SlovenskoKoronavírus

Aktualizované 20.20 hod.

Premiér Igor Matovič po dnešnom zasadnutí konzília odborníkov vyhlásil, že Slovensko zatiaľ nemusí pristupovať k celoplošným opatreniam v súvislosti s pandémiou koronavírusu. Vyše polovica nových prípadov, ktoré pribudli od začiatku júna do začiatku júla, bola dovezená zo zahraničia, pričom najviac infikovaných prišlo z Česka, Ukrajiny, Veľkej Británie či Srbska. Matovič dodal, že v prípade, ak by Slovensko strácalo pôdu pod nohami, pristúpi sa k sprísneniu opatrení.

Hlavný hygienik Ján Mikas povedal, že Slovensko zaradí Veľkú Britániu na zoznam menej rizikových krajín. Toto opatrenie by podľa jeho slov malo nadobudnúť účinnosť od pondelka 20. júla. Na zozname menej rizikových krajín naďalej ostáva Chorvátsko i Česko. 

Foto
Ján Mikas a Igor Matovič / TASR

Vedúca odboru epidemiológie z Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) v Banskej Bystrici Mária Avdičová vysvetlila, že odborníci vypracovali analýzu, ktorá zmapovala dianie od 1. júna, kedy došlo k výraznému uvoľneniu opatrení. Počas piatich týždňov pribudlo 363 nových nakazených, pričom viac ako polovica prípadov bola importovaná.

Odborníci zdôraznili, že na Slovensku nejde o celoštátny výskyt ochorenia COVID-19, ale o lokálne epidémie. RÚVZ majú situáciu pod kontrolou. Z tohto dôvodu zatiaľ nie je potrebné pristúpiť k celoplošným opatreniam.

Minister zdravotníctva Marek Krajčí povedal, že chcú ochrániť najzraniteľnejších, predovšetkým klientov zariadení sociálnych služieb. Koronavírus sa tam zvyčajne dostane cez zamestnancov, ktorí boli v zahraničí. Takéto osoby preto absolvujú testovanie na COVID-19, ktoré bude hradené z verejného zdravotného poistenia. V nemocniciach sa budú môcť testovať aj zamestnanci či pacienti pred operáciou, pričom testy by sa im mali preplácať z eurofondov.

Premiér pripomenul, že polícia počas víkendu kontrolovala na hraniciach približný počet ľudí, ktorí cez ne prechádzajú. Išlo o zhruba 72-tisíc vozidiel so 170-tisíc ľuďmi. Matovič reagoval, že je hlúposť testovať všetkých týchto ľudí, preto prišli s opatrením vo forme informačných SMS správ.

Novela zákona by mala umožniť dodatočnú kontrolu osôb, ktoré sa majú prihlásiť pri príchode z rizikovej krajiny, Operátor by mohol podľa navrhovanej úpravy spracúvať lokalizačné údaje bez súhlasu účastníka, napríklad pri zasielaní varovných SMS správ.

Komentáre