Slovensko si pripomína výročie okupácie vojskami Varšavskej zmluvy

SlovenskoHistória

Vyžiadala si desiatky obetí a stovky zranených.

Bývalé Československo pred 54 rokmi obsadili vojská Varšavskej zmluvy. V noci z 20. na 21. augusta 1968 na naše územie vtrhli vojská Zväzu sovietskych socialistických republík (ZSSR), Poľska, Maďarska, Bulharska a Nemeckej demokratickej republiky. Napriek tomu, že vojská ostatných štátov Varšavskej zmluvy sa napokon stiahli, ZSSR ich u nás rozmiestnil a odišiel až v roku 1991.

Vtedajší prvý tajomník ÚV KSČ Alexander Dubček sa v komunistickej strane a celej spoločnosti snažil o obrodený demokratizačný proces. Okupácia to však zmarila a nastúpila takzvaná politika normalizácie. Gustáv Husák sa na jar v roku 1969 stal prvým, neskôr generálnym tajomníkom Ústredného výboru Komunistickej strany Československa a v roku 1975 aj prezidentom.

Foto
Bývalé Československo pred 54 rokmi obsadili vojská Varšavskej zmluvy / TASR

Pri okupácii zomreli desiatky ľudí a stovky osôb sa zranilo. Československá vláda od 21. augusta do 3. septembra 1968 evidovala 90 obetí. Vojská zničili cesty a rozstrieľali fasády domov. Vtedajšie ministerstvo financií odhadovalo výšku spôsobených škôd na 4,48 miliardy korún, nepriame škody však boli oveľa vyššie. Viacerí predstavitelia komunistického režimu sa v súvislosti s pozvaním vojsk Varšavskej zmluvy ocitli pred súdom, ale ani jeden z nich nebol potrestaný.

 

Zdroj: SITA

 

Komentáre