Slovensko a Maďarsko žiada Európsku komisiu o konanie vo veci zastaveného tranzitu ropy od ruskej spoločnosti

EurópaSpravodajstvo

Podľa Blanára ide o porušenie asociačnej dohody.

Rozhodnutie Ukrajiny zastaviť tranzit ropy z Ruska, dodávanej na Slovensko a do Maďarska, sú podľa ministra zahraničných vecí a európskych záležitostí Juraja Blanára porušením asociačnej dohody uzatvorenej medzi Európskou úniou (EÚ) a Ukrajinou. Spolu s maďarským ministrom zahraničných vecí Péterom Szijjártóom tak v tejto veci vyzvali Európsku komisiu (EK) na konanie.

„EK má plniť funkciu strážkyne zmlúv a dodržiavania práva EÚ, ktorými má povinnosť sa riadiť aj Ukrajina ako asociovaný štát. Považujeme preto za nevyhnutné, aby v tomto prípade komisia okamžite konala,“ vyjadril sa Blanár.

Foto
Ilustračná fotografia / TASR

Dodal tiež, že v rámci sankcií EÚ voči Rusku má Slovensko výnimku na dovoz ropy do konca roka.

„Ukrajinská strana nám uplatnenie tejto výnimky znemožnila,“ uviedol Blanár.

Zmienil tiež vyjadrenia z vnútra ukrajinského parlamentu, podľa ktorých je cieľom opatrení vytvoriť tlak na Maďarsko, aby zmenilo svoj postoj voči dodávkam zbraní na Ukrajinu či vstupu Ukrajiny do EÚ.

„Odmietame, aby sa Slovensko stalo politickým nástrojom proti Maďarsku alebo akémukoľvek štátu. Rozhodne sa budeme brániť a využívať všetky možnosti európskeho práva,“ dodal šéf slovenskej diplomacie.

Ministerstvo hospodárstva SR počas uplynulého týždňa potvrdilo zastavenie dodávok ropy od ruského dodávateľa Lukoil, od ktorého odoberala aj bratislavská rafinéria Slovnaft. Tá má však podľa rezortu zabezpečené dodávky ruskej ropy aj od iného dodávateľa a rovnako má objednané dodávky z alternatívnych zdrojov. Zastavenie dodávok kritizoval tiež premiér Robert Fico, ktorý sa pretoobrátil aj na svojho ukrajinského náprotivka Denysa Šmyhaľa.

 

Zdroj: TASR

Komentáre