Slovensko stále bojuje s koronavírusom. Nie je vylúčené ani opätovné zavedenie karantény

VýchodKoronavírus

Medián má aktuálne hodnotu 13, čím rastú obavy z príchodu druhej vlny pandémie COVID-19.

Na Slovensku je k dnešnému dňu pozitívne testovaných 1664 ľudí, čo je za týždeň nárast o 76 prípadov. Pred spustením štyroch fáz uvoľňovania opatrení premiér Igor Matovič povedal, že zvyšovanie počtu nakazených môže uvoľňovanie spomaliť alebo úplne zastaviť. Kvôli nepriaznivej epidemiologickej situácii by sa tak na Slovensku mohla opäť obnoviť povinná štátna či e-karanténa.

„e-karanténa spolu s ďalšími opatreniami či technickými možnosťami budú môcť byť opätovne využité v prípade zhoršenia epidemiologickej situácie na Slovensku, ktorú pravidelne sleduje a vyhodnocuje odborné konzílium epidemiológov,“ informovala Tatiana Kmecová z tlačového oddelenia Úradu vlády Slovenskej republiky.

Obnovenie štátnej karantény závisí od vývoja situácie. Sedemdňový kĺzavý medián má po víkende hodnotu 13, čím rastú obavy z príchodu druhej vlny pandémie.

Ochranné pomôcky

V marci sa spolu s prvým potvrdeným prípadom na koronavírus počas niekoľkých dní zvýšil aj nátlak na nemocnice a zdravotnícke zariadenia. Tie sa po čase začali sťažovať na nedostatok ochranných pomôcok, ktoré chýbali aj v sklade Štátnych hmotných rezerv. Ako uviedla hovorkyňa ministerstva zdravotníctva Zuzana Eliášová, Slovensko je pripravené na prípadnú druhu vlnu ochorenia COVID-19:

„Nemocnice sú v prípade potreby nastavené na rýchlu reprofilizáciu dostatočného množstva nemocničných lôžok pre prípad potreby. Takisto sme vybavení kvalitnými pľúcnymi ventiláciami. Situácia s ochrannými pomôckami je stabilizovaná a je k dispozícii dostatočné množstvo. Čo sa týka prípadného zavedenia ďalších opatrení, všetky kroky budú závisieť od aktuálnej epidemiologickej situácie.“

Foto
Ilustračná fotografia / TASR

Karanténne zariadenia

Ak by sa s nárastom počtu nakazených opäť obnovila štátna karanténa, Košický samosprávny kraj (KSK) je pripravený poskytnúť svoje zariadenia na karanténne účely.

„My máme vyhradených celkovo desať budov pre tieto účely. Keď bude druhá vlna a v akom rozsahu, po konzultácii s ministerstvom vnútra, samozrejme, určite budeme chcieť prispieť ku riešeniu tohto problému a budeme sa snažiť vyjsť v ústrety, avšak bude to záležať aj od toho, či štát prikáže mať otvorené stredné školy, keďže študenti budú musieť chodiť do škôl, tak budú musieť byť aj ubytovaní na internátoch, čiže bude to do veľkej miery záležať aj od týchto vecí,“ skonštatoval predseda KSK Rastislav Trnka.

V Košiciach boli repatrianti ubytovaní prevažne na vysokoškolských internátoch. Ako dodal Trnka, v prípade potreby by kraj niektorých študentov dočasne preubytoval:

„Máme budovy, ktoré neslúžia na internátne účely, v Michalovciach a v Spišskej Novej Vsi. Je možné napríklad v rámci Košíc preubytovať študentov tak, aby sme uvoľnili minimálne jeden internát na tieto účely, respektíve jednu budovu, ale bude to záležať od toho, v akom období budeme tento problém riešiť, za akých okolností a ako rýchlo to budeme musieť vyriešiť a aké budú požiadavky od štátu alebo od ministerstva vnútra.“

Pred začiatkom nového školského roka chce košická župa zisťovať dáta o pohybe študentov škôl v jeho správe, aby mal prehľad o tom, ktorí žiaci počas letných prázdnin vycestovali do zahraničia.

 

Autor: RÁDIO KOŠICE

 

Komentáre