Slovensko stojí na prahu humanitárnej krízy. Jedným z návrhov je trojtýždňový lockdown pre všetkých

SlovenskoKoronavírus

Aké opatrenia by sa mali sprísniť?

Vzhľadom na to, že epidemiologická situácia je kritická a dosahuje úroveň humanitárnej krízy, konzílium odborníkov navrhuje trojtýždňový lockdown pre všetkých na celom Slovensku. Chorobnosť na koronavírus je vyššia ako na vrchole druhej vlny pandémie. Okrem iného navrhujú prezenčnú výučbu iba pre škôlkarov a žiakov prvého stupňa základných škôl. Ostatní žiaci a študenti by sa mali učiť dištančne od 25. novembra do 3. decembra. Dočasne by sa mali zrušiť všetky mimoškolské aktivity detí.

Ďalším z návrhov je obmedziť mobilitu obyvateľov najmä na cestu do práce v režime OTP pre zamestnancov, ktorí nemôžu pracovať z domu. Neočkovaní zamestnanci a tí, ktorí neprekonali koronavírus, by sa mali testovať minimálne dvakrát do týždňa. Pohyb obyvateľov by sa mal obmedziť aj o cestu do prevádzok a služieb nevyhnutných pre život. 

Foto
Konzílium súhlasí s kontrolou opatrení / TASR

V prípade, ak dôjde k zlepšeniu situácie, opatrenia by sa mali podľa konzília uvoľniť pre zaočkovaných a tých, ktorí prekonali koronavírus. Dôvodom sprísnenia opatrení je kolaps nemocníc, ktoré nie sú schopné poskytovať zdravotnú starostlivosť nielen COVID pacientom, ale ani tým s inými ochoreniami.

„Situácia si vyžaduje prijatie a plnenie účinných opatrení s cieľom zlepšiť súčasný stav zdravotnej starostlivosti,“ uviedlo konzílium odborníkov, ktoré súhlasí s kontrolou opatrení a vyzýva občanov, aby sa dali zaočkovať.

 

Zdroj: TASR

 

Komentáre