Slovensko túto sobotu a nedeľu čaká celoplošné testovanie na koronavírus

SlovenskoArchívCeloplošné testovanie 2020

Aktualizované 20.35 hod.

Ústredný krízový štáb rozhodol o celoplošnom testovaní obyvateľstva na ochorenie COVID-19, ktoré sa uskutoční najbližší víkend, 31.10. a 1.11. Informáciu potvrdil premiér Igor Matovič:

„Som veľmi rád, že sa nám potvrdil zmysel pilotného testovania a na základe toho môžeme mať nádej, že touto operáciou, ktorú by sme realizovali počas najbližšieho víkendu, dokážeme identifikovať desiatky tisíc infekčných ľudí, ktorých môžeme aj s ich rodinami poprosiť, aby strávili nasledujúcich desať dní v karanténe, a tým pádom nenakazili ďalších ľudí.“

Minister obrany Jaroslav Naď vysvetlil, že rozhodnutie zmeniť dni testovania na sobotu a nedeľu bez piatka súvisí s personálnymi, logistickými a materiálnymi limitmi.

Náčelník Generálneho štábu Ozbrojených síl Slovenskej republiky Daniel Zmeko uviedol, že velenie operácie bude počas tejto noci plánovať Spoločnú zodpovednosť. Vzhľadom na to, že testovanie bude dva dni a nie tri, ako to bolo pôvodne v pláne, Zmeko tvrdí, že bude potrebné doplniť kapacity personálu a posúvať časy. Tie však nechcú príliš naťahovať, pretože už počas pilotnej fázy pracovali na hranici ľudských možností. Každým odberným miestom má za hodinu prejsť približne 35 ľudí.

Foto
Ilustračná fotografia / TASR

 

Minister zdravotníctva Marek Krajčí verí, že testovanie a následné pretestovanie spôsobí, že dokážeme zachytiť väčšinu infikovaných. Počty pozitívnych prípadov by mali následne začať klesať.

„Vláda Slovenskej republiky ponúka občanom našej krajiny jedinečný projekt, ktorý ponúka najväčšiu slobodu v situácii, v ktorej sa ocitli, pretože je naozaj kritická,“ reagoval Krajčí, pričom poukázal na nárast počtu hospitalizácii aj úmrtí.

V prípade, ak by sa neuskutočnilo celoplošné testovanie, situácia by sa podľa Krajčího zhoršovala a spôsobila by kolaps celého zdravotníctva. Napriek tomu, že v tomto týždni sú pozastavené stáže medikov a farmaceutov, šéf rezortu zdravotníctva rokuje s dekanmi fakúlt, aby študentom ponúkli uloženie pracovnej povinnosti.

„Stali by sa z nich zamestnanci, zdravotníci, ktorí by mohli začať chodiť do nemocnice, ktorú si vyberú. Realizovali by tam prax, ale zároveň by už plnili úlohy pod dohľadom lekára. Následne, keď bude nemocnica v situácii, že bude potrebovať pomoc, študentom môže byť uložená pracovná povinnosť,“ vysvetlil Krajčí.

Naď rokuje s vládami rôznych krajín o pomoci so zabezpečením materiálu aj personálu:

„Zatiaľ vychádzame z toho, že by sme to mohli zvládnuť vo vlastnej réžii.“

Najprv chcú zistiť, kde sú medzery a na základe toho budú vedieť špecifikovať zahraničným partnerom, či bude potrebná pomoc, napríklad v podobe zdravotníkov.

Matovič potvrdil, že na rokovaní krízového štábu zvažovali len dva varianty, a to celoplošné pretestovanie alebo úplný lockdown. Naď zdôraznil, že dnes rozhodli len o najbližšej fáze testovania. Následne sa opäť stretnú a rozhodnú, či bude ďalšie kolo testovania.

Po celoplošnom pretestovaní sa zavedie testovanie na ochorenie COVID-19 na hraniciach. Skôr by to nebolo po technickej stránke a z kapacitných dôvodov možné, keďže máme 60 hraničných priechodov.

 

Zdroj: TASR

 

Komentáre