Slovensko zavedie zálohovanie plastových fliaš

SlovenskoSpravodajstvo

Cena za jeden kus by sa mohla pohybovať v rozmedzí od dvadsať až do dvadsaťpäť centov.

Návrh Európskej komisie o plastovom odpade zaväzuje členské štáty únie, aby do roku 2025 zabezpečili zber minimálne deväťdesiatich percent vyrobených PET fliaš. Slovenská republika sa rozhodla, že zavedie ich zálohovanie. Keďže plasty tvoria až 85 percent morského odpadu, pričom sa mikroplasty následne vracajú aj do ľudského tela, problém s plastami má celosvetový charakter. Európska únia už v minulosti tvrdila, že sa pokúsi zmenšiť podiel plastového odpadu v Európe.

Na Slovensku sa v súčasnosti vyzbiera približne 65 percent použitých PET fliaš. Minister životného prostredia László Sólymos uviedol, že rezort plánuje na Slovensku zaviesť zálohovanie plastových fliaš. Na ministerstve začínajú pracovať na nastavení celého systému.

Foto
Ilustračná fotografia / Pixabay

Vratné plastové fľaše fungujú napríklad v Nemecku, v Rakúsku, v Nórsku, vo Švédsku, Fínsku či Chorvátsku. Obyvatelia za vratné fľaše dostávajú naspäť v priemere od dvanásť do päťdesiat centov. PET fľaše sú v Chorvátsku zálohované sumou približne sedem centov. Obyvatelia preto zbierajú fľaše po turistoch, ktorí nie sú na zálohovanie zvyknutí. Miestni občania si takouto formou slušne zarobia. Zálohované sú však len chorvátske fľaše. Za fľašu napríklad zo slovenskej minerálky tak nedostanú ani cent. V prípade zavedenia zálohovania PET fliaš na Slovensku by sa cena za jeden kus mohla pohybovať v rozmedzí od dvadsať až do dvadsaťpäť centov.

 

Zdroj: iMeteo.sk

Komentáre