Slovensko zaznamenalo prípad ochorenia na západonílsku horúčku

SlovenskoSpravodajstvo

Prenos z človeka na človeka nie je reálny.

Prípad ochorenia na západonílsku horúčku sa objavil u muža z Bratislavského kraja. Zatiaľ nie je jasné, či ide o domáci prípad alebo bola osoba poštípaná mimo SR.

„Ochorenie sa zistilo u osoby vo vekovej skupine nad 60 rokov. Keďže sa pohybovala medzi Bratislavou a maďarskou obcou Rajka, nie je možné stanoviť, či ide o autochtónny (domáci) prípad alebo bola osoba poštípaná mimo SR,“ uviedol Marek Eliáš z odboru komunikácie Úradu verejného zdravotníctva SR.

Epidemiologické vyšetrovanie naďalej pokračuje. Ide o druhý prípad, ktorý sa objavil v našej krajine. Prvý bol zaznamenaný v septembri 2019. Eliáš nevidí dôvod na vyvolávanie paniky:

„Namieste je však primeraná obozretnosť, čo sa týka výskytu príznakov a prevencie, ktorá spočíva v individuálnej ochrane pred poštípaním.“

Foto
Ochorenie sa prenáša komármi / Pixabay

Zapadonílska horúčka je akútne horúčkovité ochorenie, ktoré prvýkrát zaznamenali u človeka v roku 1937 v Ugande. Najčastejšie sa prenáša komármi, identifikovaný bol aj jeho prenos pri transplantácii orgánov, po transfúzii krvi alebo transplacentárne. Prenos z človeka na človeka však nie je reálny. V Európe nie je toto ochorenie neznáme.

„Západonílska horúčka je endemickou zoonózou, ktorá sa priebežne objavuje v západnej, strednej a južnej Európe. Pred ochorením sú počas letnej sezóny v ostatných rokoch vystríhaní najmä návštevníci Talianska a Grécka,“ vysvetlil Eliáš.

V súčasnosti neexistuje žiadna špecifická liečba tohto ochorenia, k dispozícii nie je ani účinná vakcína. Prevencia je založená predovšetkým na ochrane pred poštípaním komárom. Počas sezóny sa odporúča používať repelent, nosiť vhodný odev s dlhými rukávmi, nohavice a ponožky. Vhodné je tiež používať sieťky na oknách a dverách.

 

Zdroj: TASR

Komentáre