Slovenský fotograf uspel so svojou snímkou v NASA

SlovenskoZaujímavosti

Fotografia vznikla v Nemecku.

Autorom dnešnej astronomickej snímky NASA je slovenský fotograf Radoslav Zboran. Uspel tak v prestížnom výbere najzaujímavejších fotografií dňa, a to so svojou snímkou Kruh okolo Slnka. Zachytil ju blízko Heroldstattu v Nemecku.

Na fotografii je zobrazený tzv. halový kruh, ktorý je možné pozorovať okolo Slnka pri výskyte vysokej oblačnosti tvorenej ľadovými kryštálmi.

„Fotka bola fotená 23. apríla 2023 a bol som s mojím bratom, ktorý tiež ako ja pracuje v Nemecku, na prechádzke okolo dedinky Heroldstatt, kde bývam s mojou rodinou,“ uviedol fotograf.

Foto
Fotografia sa stala Astronomickou snímkou dňa NASA / Radoslav Zboran

Vlani sa Zboranovi podarilo zachytiť jedinečný záber kométy Nishimura a vlnitého meteoru. Táto snímka sa dostala do úzkeho výberu, ale astronomickou snímkou dňa NASA sa napokon nestala.

Astronomická snímka dňa NASA je prestížny výber najzaujímavejšej astronomickej fotografie dňa, ktorú na každý deň starostlivo vyberajú a následne dopĺňajú osvetovým popisom editori. Výber sa začal v roku 1995. V minulosti v tomto prestížnom výbere uspeli aj slovenskí fotografi Juraj Tóth, Vojtech Rušin, Tomáš Maruška, Tomáš Slovinský, Róbert Barsa alebo Ondrej Králik.

 

Zdroj: TASR

Komentáre