Slovinci si zvolili prvú prezidentku

EurópaSpravodajstvo

Stala sa ňou Nataša Pircová Musarová.

Prezidentské voľby v Slovinsku vyhrala liberálna právnička Nataša Pircová Musarová, ktorá bude prvou ženou na tomto poste. Vo funkcii nahradí Boruta Pahora, ktorý bol na čele krajiny dve volebné obdobia.  Jej kandidatúru podporovala stredoľavá vláda. Po sčítaní 82 percent odovzdaných hlasovacích lístkov mala v druhom kole volieb podporu 54 percent voličov. Jej protikandidátom bol bývalý minister zahraničných vecí Anže Logar, ktorého volilo 46 percent občanov. Zablahoželal Pircovej Musarovej k víťazstvu a dúfa, že bude prezidentkou všetkých Slovincov.

Foto
Nataša Pircová Musarová bude prvou slovinskou prezidentkou  / TASR

Ústredná volebná komisia včera (13.11.) vo večerných hodinách zverejnila predbežné výsledky, ktoré sú porážkou pre slovinských konzervatívcov. Napriek tomu, že Logar kandidoval ako nezávislý, niekoľko rokov je členom Slovinskej demokratickej strany (SDS) Janeza Janšu, ktorý v apríli tohto roka nebol opätovne zvolený za premiéra. Kritici ho obviňovali z toho, že ohrozoval slobodu médií a súdnictva a podkopával zásady právneho štátu.

Pircová Musarová pracovala pre bývalú prvú dámu USA Melaniu Trumpovú, ktorá pochádza zo Slovinska. Snažila sa zabrániť tomu, aby firmy komerčne využívali produkty s jej menom. Pircová Musarová chce byť hlasom žien doma aj v zahraničí a pôsobiť ako morálna autorita:

„Prezident nemôže byť neutrálny a nemať nijaký názor. Nikdy som sa nebála ozvať sa.“

 

Zdroj: TASR

 

Komentáre