Extrémne počasie si vyžiadalo aj obete.
Dve tretiny územia Slovinska postihli prívalové povodne a krajina čelí najhoršej prírodnej katastrofe vo svojich dejinách. Premiér Robert Golob uviedol, že škody pravdepodobne presiahnu 500 miliónov eur.
Zasiahnuté a poškodené boli stovky domov, ale aj cestná a energetická infraštruktúra. Návrat k bežnému životu si podľa premiéra bude vyžadovať veľké úsilie.
Mesto Črna na Koroškem, ležiace v úzkom údolí v regióne Koroška, je po zničení niekoľkých mostov a ciest stále odrezané od okolitého sveta. Jeho obyvatelia majú nedostatok pitnej vody a potrebné vybavenie sa tam musí prepravovať letecky. Mesto bolo v sobotu dopoludnia bez elektriny, vody a telekomunikačných služieb.
Obchody s potravinami a tovarom technického charakteru budú výnimočne otvorené aj v nedeľu (6.8.) a predĺžia svoje otváracie hodiny.
Golob doplnil, že vyhlásenie núdzového stavu nie je nateraz potrebné, keďže krajina má podľa neho jeden z najlepších systémov pomoci pri katastrofách a civilnej ochrany v Európe.
V dôsledku záplav sú najmä na severe a severovýchode Slovinska uzavreté mnohé hlavné cesty, vrátane diaľnice A1. Tá je neprejazdná v smere na východ medzi mestami Žalec a Vransko, smerom na západ je uzavretý úsek medzi mestami Blagovica a Šempeter. Turistom, ktorí cestujú cez Slovinsko do Chorvátska a ďalej na juh, sa odporúča použiť buď diaľnicu A2, ktorá na územie Slovinska vstupuje z Rakúska cez Karavanský tunel, alebo diaľnicu A4 cez Maribor.
Extrémne počasie si v krajine vyžiadalo zatiaľ tri obete.
Hlboká jadranská tlaková níž priniesla intenzívne dažde a búrky aj do Chorvátska. Voda zaplavila ulice miest a obcí najmä v oblasti Kvarnerského zálivu v okolí Rijeky a Opatije.
Zdroj: TASR