Najvyššia miera evidovanej nezamestnanosti je aj naďalej v okrese Kežmarok, nasledujú Vranov nad Topľou a Sabinov.
Prísť o prácu v čase koronakrízy je jedna vec, no dlhodobý problém nájsť si prácu vo svojom rodisku je iný príbeh. Tejto situácii čelia obyvatelia na východe už dlhodobo. A nezamestnanosť v Prešovskom kraji opäť stúpla. Oproti máju je však rast miery evidovanej nezamestnanosti o polovicu nižší. Vyplýva to z údajov Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny.
„Po Nitrianskom kraji vzrástla miera evidovanej nezamestnanosti v mesiaci jún najvýraznejšie práve v Prešovskom kraji. A to na úroveň 11,18 percenta, čo je o 0,25 percentuálneho bodu viac než v máji. Prešovský kraj je tak znova jediným krajom na Slovensku, ktorý eviduje nezamestnanosť vyššiu ako desať percent," uviedla Lea Heilová z oddelenia komunikácie a propagácie Úradu PSK.
Relatívne dobrou správou je, že nárast nezamestnaných už nie je taký rapídny. Podľa dostupných informácii v máji dosahovala miera evidovanej nezamestnanosti v Prešovskom kraji 10,73 percenta, čo bolo o 0,56 percentuálneho bodu viac než v apríli. Aktuálne je to o polovicu percentuálnych bodov menej.
Pozrime sa aj na pozitívne čísla. V okresoch Poprad a Kežmarok došlo k poklesu miery evidovanej nezamestnanosti o 0,08, respektíve 0,75 percentuálneho bodu, čo bolo do veľkej miery spôsobené oživením cestovného ruchu, ktorý má pre ekonomiku v daných okresoch významný vplyv.
„Potvrdzuje to aj fakt, že kým v máji bolo v profesii pracovníci v službách a obchode evidovaných v Popradskom okrese 524 uchádzačov o zamestnanie (UoZ), v júni ich bolo o 49 menej, konkrétne 475. Ešte výraznejší pokles bol zaznamenaný v rovnakej štatistike v okrese Kežmarok, a to z májových 461 UoZ na 398 evidovaných uchádzačov ku koncu júna, čo je pokles o 63 UoZ. Celkovo tak bolo vyradených z evidencie v okrese Poprad 25 uchádzačov o zamestnanie, v Kežmarku ich bolo až 194," spresnila Heilová.
Najvyššia miera evidovanej nezamestnanosti je aj naďalej v okrese Kežmarok (18,29 percenta), nasledujú Vranov nad Topľou (15,77 percenta) a Sabinov (14,85 percenta).
„Dobrým signálom z prostredia trhu práce je pozitívny vývoj voľných pracovných miest (VPM) vo väčšine okresov Prešovského kraja. Najviac ich bolo v okrese Poprad, naopak, úbytok bol zaznamenaný v okresoch Prešov, Vranov nad Topľou, Levoča a Stropkov. Keďže spôsob evidencie a vedenie štatistík o VPM je pomerne zložitý a môže byť často skreslený, je potrebné na to nazerať s istou rezervou," uzavrela za PSK Heilová.
Zdroj: TASR