Snemovňa odobrila podanie ústavnej žaloby na Trumpa. Pelosiová ju podpísala

SvetSpravodajstvo

Za hlasovalo 232 členov vrátane 10 kongresmanov z Republikánskej strany.

Demokratická predsedníčka Snemovne reprezentantov amerického Kongresu Nancy Pelosiová včera (13.1.) podpísala ústavnú žalobu (impeachment) na dosluhujúceho amerického prezidenta Donalda Trumpa po tom, čo Snemovňa schválila jej podanie.

„Snemovňa dnes ukázala, že nikto nie je nad zákonom, dokonca ani prezident USA,“ vyhlásila Pelosiová.

Väčšinu v Snemovni majú demokrati. Podanie impeachmentu na Trumpa odobrili za podnecovanie povstania v súvislosti s nedávnym útokom jeho stúpencov na budovu Kapitolu. Za hlasovalo 232 členov Snemovne vrátane 10 kongresmanov z Republikánskej strany.

Foto
Ústavná žaloba na Trumpa / TASR

Trump sa stal prvým prezidentom v dejinách Spojených štátov, voči ktorému bola druhýkrát vznesená ústavná žaloba. Uznať ho za vinného a odvolať ho z úradu však môže až druhá komora Kongresu, čiže Senát, v ktorom prevažujú republikáni.

Líder republikánskej väčšiny v Senáte Mitch McConnell potvrdil, že sa zatiaľ nerozhodol, ako zahlasuje vo veci impeachmentu, čím nevylúčil, že podporí ústavnú žalobu voči dosluhujúcemu šéfovi Bieleho domu.

McConnell po hlasovaní v Snemovni povedal, že neexistuje reálna šanca, že by v druhej komore Kongresu prebehol spravodlivý a vážny proces s Trumpom na základe impeachmentu ešte pred jeho odchodom z funkcie. V prípade, ak McConnell neschváli konanie mimoriadneho zasadnutia Senátu, jeho členovia sa znova nezídu skôr ako 19. januára, čo je deň pred slávnostnou inauguráciou demokratického prezidenta Joea Bidena.

 

Zdroj: TASR

 

Komentáre