Snežienky či medvedí cesnak sa nemôžu zbierať všade, previnilcom hrozia sankcie

SlovenskoZaujímavosti

Zberači by si mali dávať pozor, aby neohrozili alebo nepoškodili rastliny vo voľnej prírode.

„Každý, kto má záujem zbierať pre osobnú potrebu jarné kvety, by sa mal vopred informovať a ubezpečiť, na akom území tak chce urobiť a či je tam takáto činnosť dovolená,“ pripomína hovorca MŽP Tomáš Ferenčák. Chránené územia s tretím až piatym stupňom ochrany sú najmä národné parky a prírodné rezervácie, ktoré bývajú primerane označené.

„V iných oblastiach do tretieho stupňa ochrany – teda v záhradách, lúkach, lesoch alebo hájoch, sa kvety snežienok trhať smú. Podobne je to aj s prvosienkou jarnou či cesnakom medvedím,“ vysvetľuje Ferenčák. Zber jarných kvetov v týchto územiach však stále patrí pod všeobecnú ochranu rastlín a živočíchov.

Foto
ilustračné foto / TASR

Zberači by si teda mali dávať pozor, aby neohrozili alebo nepoškodili rastliny vo voľnej prírode ani v prvom a druhom stupni územnej ochrany. Mali by sa preto vyhnúť veľkému zberu. „Aby sa z jarných kvetov, medzi ktoré neodmysliteľne patrí aj snežienka jarná, mohli tešiť aj ďalší ľudia,“ zdôvodňuje Ferenčák.

Aktuálny zoznam chránených rastlín, ako aj živočíchov sa dá nájsť na právnom a informačnom portáli Slov-Lex pod číslom 579/2008. Vymenúva všetky druhy vrátane spoločenskej hodnoty. „Čo je, laicky povedané, výška pokuty, ktorú by dotyčná osoba musela zaplatiť, ak by sa u nej našla,“ vysvetľuje Ferenčák.

 

Zdroj: TASR

Komentáre