Podľa nej je to pohroma pre podnikateľov.
Slovenská národná strana (SNS) predloží na koaličnej rade návrh na zrušenie transakčnej dane. V prípade, ak neuspeje, bude trvať na jej úpravách. Transakčná daň nemá podľa SNS opodstatnenie a je potrebné ju zrušiť k 1. júlu, najneskôr k 1. januáru 2026:
„Je zrejmé z prvých dní, že táto daň je pohromou pre malých a stredných podnikateľov.“
Podľa SNS je nepredstaviteľné, aby sa transakčná daň používala ďalej bez ohľadu na stav verejných financií. Národniari tvrdia, že táto daň je drzá a neefektívna a nemá čo robiť v slovenskom daňovom systéme. SNS zdôraznila, že je najvyšší čas, aby ministerstvo financií predstavilo daňovú reformu:
„Systémové nastavenie, ktoré odzrkadlí spravodlivý princíp zdaňovania, a to nižšie dane pre menej zarábajúcich a vyššie dane pre viac zarábajúcich.“
Ak by SNS uspela v budúcich parlamentných voľbách, zrušenie transakčnej dane bude podmienkou účasti národniarov v akejkoľvek koalícii:
„Štát má dostatočné množstvo nástrojov, aby dokázal zabezpečiť svoje fungovanie bez ohľadu na zavádzanie takých drzých daní, akou je transakčná daň.“
Právnické a fyzické osoby – podnikatelia začali od utorka 1. apríla platiť novú daň z finančných transakcií. Toto opatrenie je súčasťou konsolidačného balíka na znižovanie deficitu verejných financií, ktorý vlani odobril parlament.
Zdroj: TASR