So zhadzovaním vakcín proti besnote líšok sa začne už v týchto dňoch

VýchodSpravodajstvo

Trvať má do 19. apríla.

Na Ukrajine a v Poľsku sa za uplynulé mesiace zhoršila situácia výskytu besnoty u zvierat. Niekoľko prípadov sa vlani objavilo aj u nás na východe. Aj preto sa Štátna veterinárna a potravinová správa rozhodla zhadzovať vakcíny proti besnote pre líšky z lietadla už po 42-krát. Jej riaditeľ Jozef Bíreš pre Rádio Košice uviedol, že prvé takéto očkovanie majú naplánované v utorok (2.4.) a v závislosti od počasia by chceli so zhadzovaním skončiť 19. apríla:

„Tá vakcinačná zóna začína niekde od okresu Liptovský Mikuláš, Žilina a potom pokračuje celý východ. Táto návnada je na povrchu čierno-hnedej farby. Má tvar guľatý alebo hranatý a na povrchu návnady je aj Tetracyklín, teda antibiotikum.“

Foto
Vakcináciu líšok sa týmto spôsobom vykonáva na Slovensku od roku 1994. / Unsplash

V prípade, že by prišiel do styku s vakcínou človek a požije ju alebo ju chytí a tobolka praskne, je potrebné navštíviť lekára. Vakcíny totiž obsahujú vírus, ktorý by v krajnom prípade mohol u človeka vyvolať ochorenie.

„Pri hryzení v dutine ústnej ten blister sa otvorí a tá vakcinačná dávka príde do styku so sliznicou a potom lymfatickým systémom putuje ďalej a to zviera je už potom chránené,“ dodal Bíreš.

Počas distribúcie návnad a dva týždne po nej by malo byť vo vakcinačnej oblasti zabránené voľnému pohybu psov a mačiek, lebo sú potravinovými konkurentmi z hľadiska požierania návnad. Vakcináciu líšok týmto spôsobom vykonávajú na Slovensku od roku 1994.

 

Autor: RÁDIO KOŠICE

Komentáre