Sobotná noc bude v Košiciach Biela aj Čierna

KošiceKultúra

Okrem Bielej noci, ktorá sústreďuje umenie v centre Košíc, ožije umením aj priestor v okolí Košických hradieb.

Biela noc je koncept, ktorý začal v Paríži v roku 2002 a postupne sa udomácnil vo viacerých svetových metropolách. Na Slovensku začal práve v Košiciach a až neskôr sa presunul aj do hlavného mesta. Festival sa snaží poukázať na význam umenia vo verejnom priestore a popularizovať súčasné umenie u širokej verejnosti. Tento rok prinesie Biela noc do Košíc 31 umeleckých zastávok a 116 umelcov.

Festival alternatívneho umenia, ktorý pôvodne patril sobotňajšej noci, tento rok rozšíril svoje trvanie na celý víkend. Niektoré inštalácie môžu návštevníci vidieť už v piatok a takisto v nedeľu do 22.00 hod. „Pôjde hlavne o diela, pri ktorých je limitovaný počet vstupov a tým pádom sme sa rozhodli dopriať návštevníkom dlhší čas na to, aby ich mohli navštíviť,“ povedala umelecká riaditeľka festivalu Zuzana Pacáková.

Zatiaľ čo doteraz sa Biela noc začínala vždy metropolou východu a až nasledujúci víkend sa presunula do Bratislavy, tento rok sa poradie vymenilo. „My nemôžeme veľmi hýbať termínom Bielej noci v Košiciach, pretože máme spoluprácu s Medzinárodným maratónom mieru. A keďže termín druhej októbrovej soboty vychádza až na polovicu októbra, to sme už nechceli riskovať s počasím, takže sme sa rozhodli Bratislavu presunúť,“ objasnila Pacáková.

Biela noc začala ako bezplatné podujatie, no s pribúdajúcimi ročníkmi spustili predaj BN passov a niektoré inštalácie spoplatnili. „Verejný priestor je bezplatný. Interiérové a uzavreté priestranstvá sú spoplatnené BN passom, to znamená festivalovou permanentkou, ktorá stojí päť eur. Dá sa kúpiť buď online v predpredaji alebo potom priamo počas festivalu od piatka rána až do nedele večera a platí aj v rámci BN víkendu,“ dodala Pacáková.

Foto
Na Čiernej noci prezentujú svoju tvorbu študenti a absolventi umeleckých škôl / Archív Čierna noc

Za Čiernou nocou nehľadajte protiklad

Okrem Bielej noci, ktorá sústreďuje umenie v centre Košíc, ožije umením aj priestor v okolí Košických hradieb. Čierna noc sa každoročne nesie v inom strašidelnom a rozprávkovom duchu Tento rok je to heslo „Kto sa bojí, nech nechodí do lesa“. Festival sa koná pod Vyhliadkovou vežou na Košickom hrade a združuje mladých alternatívnych umelcov s láskou k temným a fantasy motívom. Začal ako domáca úloha Kláry Ivančovej, jednej z organizátoriek, úlohou bolo zorganizovať malú výstavu. Klára poprosila o diela svoju kamarátku Kaťu Gefertovú, ktorá sa stala spoluorganizátorkou podujatia. Výstava sa stala nultým ročníkom festivalu s pracovným názvom Čierna noc, ktorý mu zostal už nastálo.

Na Čiernej noci prezentujú svoju tvorbu študenti a absolventi umeleckých škôl. Každoročne prispievajú umelci obrazmi, animáciami, krátkymi filmami aj autorskými textami. „Začali sme ako malá výstava, na ktorú prišlo pár našich známych, no aj keď stále celú akciu organizuje „na kolene“ cítime, že máme stále väčšie publikum,“ priblížila podujatie Kaťa Gefertová. Dodala, že tento rok na Čiernej noci predvedie svoju tvorbu 30 umelcov. Podujatie organizujú spolu s občianskym združením Castellum Cassovia.

So stmievaním sa strašidelná nálada na hradbách bude stupňovať a vystúpia šermiari z Košického šermiarského cechu. V noci sa o napätie postará rozprávanie strašidelných zážitkov, v ktorom môže ten svoj porozprávať ktokoľvek. Na záver programu sa predstavia členovia Košických ohňarov so svojim vystúpením.

 

Autori: JANKA TOMAŠKOVIČOVÁ/MARTIN MAJDÁK

Komentáre