Sochu Júliusa Jakobyho poškodil nepozorný vodič. Kedy bude opäť osadená na Alžbetinej ulici?

KošiceSpravodajstvo

Dielo sa už stalo majetkom mestskej časti.

Jednou z dominánt Starého Mesta je aj socha maliara Júliusa Jakobyho, ktorá už roky skrášľuje Alžbetinu ulicu. Jej autorom je akademický sochár Juraj Bartusz. V júni tohto roka však došlo k jej poškodeniu, kedy nacúval do nej nepozorný vodič. Známa košická socha nebola zaevidovaná v majetku Starého Mesta ani v majetku mesta Košice. Napriek tomu, že polícia vie, kto poškodil sochu, žiadny majiteľ si nenárokoval uhradenie škody.

Foto
Socha bola prevezená do zlievarenskej dielne pri Štúrove / .facebook.com/mckosicestaremesto

Ako pre Košice Online uviedla referentka masmediálnej komunikácie Kancelárie starostu Starého Mesta Renáta Némethová, miestne zastupiteľstvo v roku 2000 schválilo príspevok vo výške 350-tisíc slovenských korún pre akademického sochára Juraja Bartusza na odliatie sochy. Nikdy však nebola prijatá do majetku mestskej časti.

„Tento nedostatok sme teraz odstránili, zasadla komisia a socha sa stala oficiálne majetkom Starého Mesta. Po rozhovore s autorom, sochárom Jurajom Bartuszom sme dohodli odvoz sochy do zlievarenskej dielne pri Štúrove. Sochu odviezli v piatok (2.8.) a na Alžbetinu by sa mala vrátiť približne 20. augusta. Cena opravy bude 1500 eur, ktorú zaplatí mestská časť Staré Mesto s tým, že si ju bude vymáhať prostredníctvom zákonnej poistky vinníka nehody od príslušnej poisťovne,“ informoval starosta Igor Petrovčik.

Ako nám potvrdila asistentka Juraja Bartusza Jana Bodnárová, socha Júliusa Jakobyho je už opravená. Na nový betónový podklad, ktorý v týchto dňoch tvrdne, by mala byť osadená na budúci týždeň.

 

Autorka: JANA TOMAŠKOVIČOVÁ

 

Komentáre