Sociálne cítenie majú aj študenti. Rodinám v núdzi pripravili darčeky

VýchodSpravodajstvo

Do projektu vianočných balíčkov sa zapojili tri prešovské gymnáziá.

Deväťdesiattri rodín zo sociálne slabších pomerov budú mať krajšie Vianoce aj vďaka študentom troch prešovských gymnázií. Tí im pod stromček pripravili vianočné balíčky. Do projektu, ktorý zastrešuje Občianske združenie Magis, sa zapojilo Gymnázium J. A. Raymana, Gymnázium a ZŠ sv. Mikuláša a Gymnázium sv. Moniky.

„Snažíme sa ľuďom, ktorí sa ocitli v núdzi, spríjemniť vianočné sviatky. Mnohé deti nemajú šancu dostať nejaký darček. Takže som z toho povzbudená a milo prekvapená, lebo som išla do toho s takou malou dušičkou, či sa to vôbec podarí. Ale je tých balíčkov dosť, takže som rada, že u študentov sa už teraz začína formovať sociálne cítenie,“ povedala pre Košice Online sestra Maristela z OZ Magis.

Foto
Občianske združenie Magis malo stánok aj na vianočných trhoch v Prešove

Ako ďalej uviedla, rodinám sa snažili pomôcť aj predajom rôznych vianočných výrobkov. V stánku na vianočných trhoch ponúkali adventné vence, perníčky na zavesenie, pohľadnice a ďalšie produkty, ktoré vyrobili dobrovoľníčky. Kedysi všetko predávali za dobrovoľný príspevok, teraz stanovili aspoň minimálne ceny.

„Zistili sme, že mnohí ľudia to zneužívali. Keď prišla jedna dáma, dala mi niekoľko centov a zobrala si dosť veľa vecí z našich výrobkov, pričom v iných stánkoch by zaplatila oveľa drahšie, tak sme si povedali, veď to nie je pre nás. Veď potrebujeme 93 rodinám kúpiť napríklad salónky a za niekoľko centov nič nekúpime. Preto sme boli nútené stanoviť aspoň minimálne ceny. Prácu nepočítame, ale sú tam náklady na materiál,“ vysvetlila sestra Maristela a dodala, že za vyzbierané peniaze nakúpia rodinám potraviny.

Občianske združenie Magis funguje v Prešove už osem rokov, sociálnu službu však vykonáva oveľa dlhšie. Jeho poslaním je, aby deti v Prešove nehladovali. Sestra Maristela sa totiž sama pred 13 rokmi stretla s tým, ako štyri deti v rodine doslova zápasili o kúsok chleba.

 

Autorka: LEA HEILOVÁ

Komentáre