Sociálni pracovníci pomáhajú Rómom s registráciou na očkovanie

VýchodKoronavírus

Mnohí však o to nejavia záujem.

Terénni sociálni pracovníci v Michalovciach informujú obyvateľov lokality Angi Mlyn o výhodách očkovania, no zatiaľ prijali vakcínu proti koronavírusu iba siedmi a traja čakajú na termín. Mnohí Rómovia o očkovanie nejavia záujem. Vakcináciu chce podporiť aj Košický samosprávny kraj (KSK), a to očkovacím autobusom, ktorý včera (7.6.) vyrazil do ulíc.

„Po tom, čo kraj zaočkuje všetkých seniorov, ktorí sa prihlásili na očkovanie prostredníctvom mobilnej očkovacej služby, budú zdravotníci v tomto očkovacom autobuse očkovať aj ľudí z marginalizovaných komunít,“ povedala pre Rádio Košice hovorkyňa KSK Anna Terezková.

V Michalovciach sú dostupné dve očkovacie centrá, preto Rómovia majú bezproblémový prístup k očkovaniu. S registráciou im pomáha mesto, no našli aj takí, ktorí sa síce na očkovanie prihlásili, no nedodržali svoj termín. Osveta zdravia tu registruje záujemcov aj do Krompách.

Foto
Ilustračná fotografia / TASR

Rovnako humenské komunitné centrum a terénni sociálni pracovníci registrujú na očkovanie ľudí z marginalizovanej rómskej komunity na Podskalke. Záujem je väčší ako na Dolnom Zemplíne, čo nám potvrdila Veronika Lattová z Mestského úradu v Humennom:

„Aktuálne je približne 60 obyvateľov lokality zaregistrovaných na očkovanie alebo už očkovaných. Keďže sa v Humennom nachádza veľkokapacitné očkovacie centrum, obyvatelia uprednostnili tieto priestory k vakcinácii.“

Prešovská župa by chcela užšie spolupracovať z rezortom zdravotníctva i s Úradom splnomocnenkyne vlády pre rómske komunity, no v súčasnosti sa v tejto veci neurobili konkrétne závery. Prešovský kraj zaočkoval len zopár Rómov, no je to skôr ojedinelé.

 

Autor: RÁDIO KOŠICE

 

Komentáre