ŠOK v pandemickom režime, poznáme mená ocenených legiend

KošiceŠport

Rok 2020 bol vzhľadom na pandemické obmedzenia pre šport kritický a nepriaznivá situácia pretrváva aj v úvode aktuálneho roka. Dvanásty ročník ankety Športová osobnosť Košíc sa preto uskutoční v obmedzenom režime a bez tradičného galavečera.

Foto
Trofeje pre víťazov ankety sú už pripravené / KOŠICE ONLINE

„Vlaňajší galavečer prebehol 28. februára 2020, čiže tesne pred nástupom pandémie. Tento rok ocenenie v takejto forme bohužiaľ možné nie je, ale tradícia ankety ostane zachovaná,“ informuje organizátor košickej ankety Branislav Koniar.

Svet domáceho športu fungoval minulý rok v obmedzenom režime a aj tradičná desiatka laureátov tak bude zredukovaná na piatich.

„Spoločne s ostatnými kategóriami tak oceníme celkovo dvanásť laureátov. Postupne ich budeme pozývať do štúdia ŠOK, kde im odovzdáme ceny a nakrútime profilové rozhovory. Výsledkom bude televízny galavečer, ktorý odvysielame pravdepodobne v apríli,“ pokračuje Koniar.

Ocenení budú tradične aj športovci v kategóriách nádej, kolektív a legendy. Práve v poslednej zo spomínaných kategórií už dokonca poznáme aj mená laureátov.

„Oceníme dve veľké mená futbalovej éry VSS  Košice Andreja Daňka a Jozefa Štafuru. Ide o dvoch slávnych členov záložnej trojice. Tým tretím bol Jaro Pollák, ktorého sme ocenili pred pár rokmi a bohužiaľ už nie je medzi nami. Tretím oceneným bude vynikajúci basketbalový tréner Marián Matyáš, ktorý doviedol slovenský ženský basketbal k medailám na Európe a bol pri jednej našej olympijskej účasti v Sydney. Kvarteto dopĺňa nezabudnuteľný dvojnásobný víťaz Medzinárodného maratónu mieru Ferko Višnický,“ prezrádza mená štvorice legiend, ktorú uvedú do Siene slávy ankety.

Dvanásty ročník je špecifický z viacerých pohľadov, no náročné to mali organizátori aj z pohľadu samotného výberu športovcov v hlavnej kategórii.

„Domáci šport bohužiaľ trpel. Kolektívne súťaže boli na jar ukončené bez vyhlásenia majstrov a svet športu sa rozbiehal veľmi pomaly. Väčšina športovcov je ešte stále bez možnosti súťaženia. Vyberať sme teda museli hlavne Košičanov,  ktorí súťažili mimo Slovenska. Som však rád, že tradícia ankety pretrváva a verím, že tento rok už ponúkne športovcom výrazne žičlivejšie podmienky pre ich realizáciu,“ uzatvára Branislav Koniar.

Nová Športová osobnosť Košíc vystrieda na tróne vlaňajšieho víťaza Tibora Sahajdu.

Laureáti v kategórii Legenda:

ANDREJ DAŇKO

Futbal

Futbalista VSS Košice a vicemajster Československa zo sezóny 1970/71. Rodák z Michaloviec, bol dresu žlto modrých verný od roku 1967 dlhých 14 sezón. Spolu s Pollákom a Štafurom vytvorili nenapodobiteľnú záložnú trojicu, ktorá bola vo svojom období považovaná za najlepšiu v Československu. Pod vedením legendárneho trénera Jozefa Vengloša si v sezóne 1970/71 spolu s tímom vybojoval druhé miesto vo vtedajšej federálnej lige a na svojom konte má i dve víťazstvá v Slovenskom pohári. V najvyššej domácej súťaži odohral 313 stretnutí a strelil celkovo 59 gólov. Jeho kariéra bola spätá s obdobím významných úspechov národného tímu, ktorý v roku 1976 dobyl titul majstrov Európy. Presadiť sa v tak obrovskej konkurencii nebolo preto vonkoncom jednoduché. Za Československú reprezentáciu odohral dva zápasy a viackrát nastúpil i za juniorský tím. Po skončení hráčskej kariéry trénoval viacero mužstiev, medzi nimi i to, v ktorom hrával i keď už pod zmeneným názvov ZŤS a neskôr 1. FC Košice. S Humenným získal v roku 1996 Slovenský pohár a niekoľko rokov pôsobil trénersky aj v Kuvajte

MARIÁN MATYÁŠ

Basketbal

Basketbalový tréner národného tímu žien a dlhoročný tréner mládeže v Košiciach. Košický rodák, bývalý basketbalista, juniorský reprezentant Československa a hráč viacerých popredných klubov sa vo svojom športovom odvetví výrazne presadil najmä ako tréner. Výnimočná je jeho práca a výsledky pri reprezentačnom výbere žien, ktorú odštartoval bronzom na Majstrovstvách Európy v roku 1993. O rok neskôr to bolo skvelé 5. miesto na Majstrovstvách sveta v Austrálii a v roku 1995 štvrtá priečka z európskeho šampionátu v Brne. Bol i pri historickej účasti našich žien na olympiáde v Sydney, ktorá vyústila postupom do štvrťfinále tohto turnaja. Na basketbal nezanevrel ani neskôr a tak ho v posledných rokoch môžeme vídať pri výchove mladých basketbalistiek v klube, ktorý nesie aktuálne názov Young Angels Košice.

JOZEF ŠTAFURA

Futbal

Futbalista VSS Košice a vicemajster Československa zo sezóny 1970/71. S futbalom začínal v rodných Pavlovciach nad Úhom aby sa cez klub v Strážskom dostal vďaka presvedčivým výkonom v roku 1969 do A mužstva VSS Košice. Odohral v ňom desať sezón a aj keď nebol vyhlásený strelec, pripísal si v 251 zápasoch i 26 ligových gólov. Spolu s Jaroslavom Pollákom a Andrejom Daňkom vytvorili vynikajúcu záložnú trojicu, ktorá v tých rokoch patrila k najlepším v celej federálnej lige. Hneď v druhej sezóne, na jar roku 1971, sa dočkal i najvýraznejšieho klubového úspechu svojej kariéry, ktorým bolo druhé miesto v ligovej súťaži hneď za majstrovskou Trnavou. Napriek mimoriadnej konkurencii, ktorá vládla v 70-tych rokov v československom futbale vyslúžil si v roku 1973 pozvánku do reprezentačného mužstva, v ktorého drese odohral kvalifikačný zápas majstrovstiev sveta proti Dánsku. Po skončení aktívnej hráčskej dráhy sa venoval trénerskému povolaniu a pôsobil istý čas i ako asistent pri slovenskej reprezentácii do 21 rokov.

FRANTIŠEK VIŠNICKÝ

Atletika

Dvojnásobný víťaz MMM z rokov 1983 a 1986. Rodák z Poľova pri Košiciach sa už v úvode svojej atletickej kariéry presadzoval i na medzinárodnom fóre, keď ako 19 ročný štartoval vo finále juniorských majstrovstiev Európy v behu na 5 000 m. Na MMM debutoval v roku 1980 siedmym miestom aby už o tri roky neskôr zvíťazil časom 2:16:52 a stal sa tak po Karolovi Hallovi iba druhým Košičanom na najvyššom stupienku Medzinárodného maratónu mieru. Darilo sa mu aj v ďalších sezónach, keď si v holandskom mestečku Maasluis neďaleko Rotterdamu vytvoril nový osobný rekord 2:14:14 a v roku 1985 reprezentoval Československo na premiérovom ročníku Svetového pohára v japonskej Hirošime. Vyvrcholením kariéry Františka Višnického bolo jeho druhé víťazstvo na MMM v roku 1986 v silnej domácej, nemeckej i britskej konkurencii. V doterajšej histórii je tak jediným slovenským bežcom s dvoma prvenstvami na najstaršom maratóne v Európe.

Komentáre