Solivar v Prešove sa dočkal svojej poštovej známky

PrešovSpravodajstvo

Slovenská pošta vydala v piatok 11. júna poštovú známku Technické pamiatky: Solivar v Prešove s nominálnou hodnotou 1,20 eura. Motívom známky je historická budova skladu soli s mapou komplexu budov soľného úradu v pozadí.

Foto
Solivar v Prešove má svoju poštovú známku  / postoveznamky.sk

„Slovenská pošta vydala známku venovanú pamiatke Solivar v Prešove s názvom Technické pamiatky: Solivar v Prešove s nominálnou hodnotou 1,20 eura. Motívom známky je historická budova skladu soli s mapou komplexu budov soľného úradu v pozadí," informovala Iveta Dorčáková, hovorkyňa Slovenskej pošty.

„Poštová známka s rozmermi 44,4 x 27,2 milimetra vrátane perforácie vychádza vo forme upraveného tlačového listu so šiestimi známkami. Technikou oceľotlače v kombinácii s ofsetom ju vytlačila spoločnosť Tiskárna Hradištko," dodala Dorčáková.

„Pošta súčasne so známkou vydala aj obálku prvého dňa s pečiatkou FDC (z ang. First Day Contact) s dátumom 11. 6. 2021 a domicilom mesta Prešov. Na FDC je zobrazený gápeľ (unikátna stavba - mechanizmus na ťažbu soli). Motív FDC pečiatky vychádza z banského erbu Soľnej bane. Autorom výtvarného návrhu známky, jej rytiny, FDC a FDC pečiatky je Jozef Česla.

Na tému Technické pamiatky na poštových známkach pripravili Slovenské technické múzeum – Múzeum Solivar a Slovenská pošta – POFIS a Poštové múzeum výstavu, ktorú si môžu záujemcovia pozrieť do 31. júla vo výstavných priestoroch Múzea Solivar v Prešove.

Zdroj: TASR

Komentáre