SOŠ na Okružnej v Poprade pripravuje žiakov na žiadané pracovné pozície

VýchodSpravodajstvo

Škola má vlastné dielne a spolupracuje s viacerými strojárskymi, automobilovými či stavebnými podnikmi v Poprade a okolí.

Stredná odborná škola na Okružnej ulici v Poprade vychováva žiakov na pracovné pozície, ktoré sú v dnešnom čase čoraz viac žiadané. Konštatoval to riaditeľ školy Vasil Kuzmiak, podľa ktorého na trhu práce chýbajú vzdelaní a vyučení murári, inštalatéri, či stavbári a stolári.

„V našej sieti učebných odborov máme dvojročné odbory a trojročné odbory murár, stolár a inštalatér a štvorročné študijné odbory obchodný pracovník a mechanik hasičskej techniky. Súčasťou nadstavbovej formy štúdia je stavebníctvo a strojárstvo,“ vymenoval Kuzmiak. Podľa neho je o stavebné či strojárske odbory posledné roky nižší záujem, a to aj napriek tomu, že väčšina absolventov po skončení štúdia nemá problém nájsť si prácu. Dôkazom toho je aj fakt, že zamestnanosť študentov tejto SOŠ bola napríklad v roku 2016 na úrovni takmer 90 percent. Zvyšných desať percent sú podľa riaditeľa tí, ktorí majú fyzické či iné znevýhodnenie.

Foto
Stredná odborná škola na Okružnej ulici v Poprade vychováva žiakov na pracovné pozície, ktoré sú v dnešnom čase čoraz viac žiadané / TASR

Niektoré odbory, ako napríklad klampiar, pre nižší záujem zo strany žiakov na SOŠ aj zanikli. Na Slovensku by podľa Kuzmiaka pomohla zmena legislatívy v súvislosti s minimálnym počtom žiakov v odboroch, po ktorých je na trhu práce veľký dopyt. „Ďalším problémom je, že tých chlapcov, ktorí sa aj rozhodnú tieto odbory študovať, nebude mať onedlho kto učiť. Majstri odborného výcviku sú zväčša v dôchodkovom veku a 20 rokov sme generáciu ich nástupcov nevychovávali,“ konštatoval Kuzmiak. Dodal, že príkladom, ako sa to dá, je ich partnerská škola v Linzi. Tam funguje systém duálneho vzdelávania jednak vďaka tamojším firmám, snahe štátu pomôcť i samotným študentom, ktorí sú si vedomí, že po škole zarobia dosť peňazí, aby sa uživili.

Pred niekoľkými rokmi sa toto bývalé stavebné učilište združilo s Dievčenskou odbornou školou a od 1. septembra škola zmení názov na SOŠ remesiel a služieb. Pôvodne táto škola vznikla v roku 1951 ako učňovské stredisko pri výstavbe rudných baní, neskôr sa koncom 80. rokov minulého storočia stala súčasťou podniku Pozemné stavby. Už vtedy sa tam žiaci vzdelávali duálne a snahu zachovať túto formu učenia má aj súčasné vedenie školy.

Okrem toho, že má škola vlastné dielne, spolupracuje aj s viacerými strojárskymi, automobilovými či stavebnými podnikmi v Poprade a okolí, kde svojich študentov posiela na prax. „Od nového školského roka sme podpísali zmluvu o duálnom vzdelávaní našich žiakov v odbore obchodný pracovník v predajniach DM, Billa a Kaufland,“ doplnil riaditeľ školy. SOŠ na Okružnej ulici v súčasnosti navštevuje približne 300 žiakov.

 

Zdroj:TASR

Komentáre