Spievajúca fontána bude spustená až v máji

KošiceSpravodajstvo

Rekonštrukcia ešte nie je hotová.

Košičania mohli Spievajúcu fontánu vidieť v uplynulých dňoch spustenú prvýkrát v roku. Obnova za takmer dva milióny eur však ešte nie je hotová a preto ju zatiaľ môžu sledovať len spoza oplotenia.

„Spievajúcu fontánu čaká najbližšie dni testovanie a programovanie, preto ju najmä večer môžu Košičania i návštevníci opäť vidieť svietiť a hrať. Po rekonštrukcii dostala nové čerpadlá, svietidlá, kabeláž, ozvučenie aj osvetlenie. Zároveň umožní projekciu na vodnú hmlu tak, ako je to na Plávajúcej fontáne v Mestskom parku, povedal hovorca mesta Dušan Tokarčík.

Rekonštrukcia fontány sa začala tento rok na jar. Neoficiálny termín spustenia bol stanovený ešte pred Medzinárodným maratónom mieru, ktorý sa však nepodarilo dodržať. Zhotoviteľ má čas do konca roka, no práce chce v predstihu ukončiť do 15. novembra.

Do jari ostávajú všetky fontány v metropole východu zazimované.

„Nie je to jednoduchý proces, je nutné z nich vypustiť alebo vyčerpať vodu, vyčistiť ich a všetky potrubia s vodou prefúknuť stlačeným vzduchom, aby tam neostala voda, ktorá by mohla pri mrazoch poškodiť potrubia,“ uviedla Správa mestskej zelene s tým, že dôkladná príprava fontán pred zimnými mesiacmi uľahčuje a urýchľuje ich spustenie na jar.

Oficiálne otvorenie Spievajúcej fontány je stanovené na začiatok mája počas dní Mesta Košice.

 

Autor: RÁDIO KOŠICE

Komentáre