„Špinavá Židovka“ Silvie Fishbaum mieri na americký trh

KošiceĽudsKE

Vôbec prvý rozhovor o tejto novinke i ďalších plánoch s umením Ľudovíta Felda predstavila hlavná postava skutočného príbehu v Rádiu Košice.

Foto
Hlavná hrdinka "Sofia Maniševičová" z knihy Židovka pri podpisovaní steny hostí v Rádiu Košice

Kniha, ktorá uzrela svetlo sveta ešte v roku 2010 patrí aj po rokoch k tým populárnejším. Príbeh Židovky Sofie, ktorá sa ako šesťročná chcela lopatkou a s vedierkom na dvore v Porúbke pri Sobranciach prekopať až do Ameriky, chytil za srdce mnohých. Hlavná hrdinka nečakala, že tam bude svet lepší, ale slobodnejší. A podarilo sa.

Židovka z pera autorky Andrey Coddington je na Slovensku stále v kurze, no dnes je na trhu aj maďarská verzia, v roku 2018 pribudol tiež anglický preklad Dirty Jewess (Špinavá Židovka). Samotný názov sa rodil dlho:

„Výraz ŽIDOVKA znie v angličtine ako taká primadona, princezná. Na Slovensku bolo slovo Židovka nadávkou. Trvalo to dlhé roky, niekoľko zmien ale v živote to tak býva, že sú pri vás presne tí ľudia, ktorých vtedy potrebujete. A tak sa zrodil názov Špinavá Židovka,“ uviedla v rozhovore pre Rádio Košice Silvia Fishbaum. 

Práve vďaka neoblomnosti Silvie Fishbaum a Židovskej náboženskej obci máme dnes v Košiciach aj Galériu Ľudovíta Felda.

„Inšpiráciou vzniku celej tejto knihy bol Lajči Báči. Ja som sa kvôli nemu otvorila, pretože keď som začala jeho diela predstavovať verejnosti, všetkých chytili za srdce. Ja ako dcéra preživších holokaustu, som tu ako jedna z miliónov, ktorí sú dôkazom toho, že Hitler nevyhral. Že sme tu a stále žijeme. Lajči Báči však deti nemal. On po sebe nechal to umenie. A umenie prehovorí do každej jednej duše. A to ma podporilo v tom, aby som sa otvorila, no poviem vám, nebolo to ľahké. Ísť s kožou na trh. Ale stále hovorím, stálo to zato. Kto si to prečítal, aj tú anglickú verziu, hovorí, že musí prísť do Košíc. Takže ja verím, že si cestu do Košíc nájde aj veľa turistov,“ vysvetľuje Silvia v Rádiu Košice. 

Galéria Ľudovíta Felda je pomerne mladá, no aj napriek tomu úspešná. V parčíku pred galériou nájdeme Feldovu sochu, okrem toho by mal v máji jeho meno niesť aj park, ktorý je neďaleko galérie.

„Tých plánov je ešte veľa, no nerada by som o tom hovorila, všetko má svoj čas,“ uzavrela Fishbaum.

Foto
Silvia Fishbaum bola hostkou piatkovej relácie Odštartujte víkend s Rádiom Košice. Na fotke moderátori Kiwa a Johny, vedľa Silvie Fishbaum jej dlhoročná priateľka "Timka" z knihy Židovka.

Vypočujte si celý rozhovor zo záznamu Rádia Košice, kde Silviu v piatok (16.2.) privítala známa dvojica Kiwa a Johny v relácii Odštartujte víkend s Rádiom Košice. Vzácnu hostku neminula ani povestná Bleskovka. Ako ju zvládla a čo všetko sa poslucháči dozvedeli z jej súkromia? 

Komentáre