Spojené štáty budú od cudzincov vyžadovať potvrdenie o očkovaní proti koronavírusu

SvetKoronavírus

Táto povinnosť by mala vstúpiť do platnosti od januára budúceho roka.

Cudzinci, ktorí vstúpia na územie Spojených štátov, sa budú musieť preukázať potvrdením o plnom očkovaní proti ochoreniu COVID-19. Administratíva amerického prezidenta Joea Bidena to bude vyžadovať od 22. januára budúceho roka. Táto povinnosť sa bude vzťahovať aj na osoby cestujúce z nevyhnutných dôvodov vrátane vodičov kamiónov, predstaviteľov štátnych orgánov a pracovníkov záchranných služieb, ktorí prekročia pozemné hranice USA.

Od 8. novembra to začalo platiť pre osoby cestujúce za účelom turizmu a iných dôvodov, ktoré nie sú považované za nevyhnutné. Nové opatrenie sa bude týkať cudzích štátnych príslušníkov. Občania USA a osoby s trvalým pobytom v Spojených štátoch môžu aj naďalej vstupovať do krajiny bez ohľadu na očkovanie proti koronavírusu, avšak pre nich platia prísnejšie podmienky COVID testovania.

Foto
Ilustračná fotografia / TASR

Administratíva Bidena odložila zavedenie očkovacej povinnosti pre osoby cestujúce z nevyhnutných dôvodov o viac ako dva mesiace najmä kvôli vodičom kamiónov, aby predišla možnému narušeniu severoamerických dodávateľských reťazcov. Profesijné združenia vodičov však nesúhlasia ani s odložením zavedenia povinného očkovania.

Hovorkyňa americkej asociácie OOIDA, ktorá združuje približne 150-tisíc samostatne fungujúcich vodičov nákladnej dopravy, skritizovala avizované vládne opatrenie, pretože sa týka mnohých skúsených kamionistov:

„Ide o ďalší príklad toho, ako kvôli nerealistickým vládnym nariadeniam zmiznú z ciest dobrí vodiči.“

 

Zdroj: TASR

 

Komentáre