Spojených volieb sa budú môcť zúčastniť aj COVID pozitívni občania

SlovenskoVoľby 2022

Aktualizované 15.00 hod.

Slováci si budú na jeseň voliť nielen primátorov, starostov a poslancov, ale aj županov a členov krajských zastupiteľstiev. Voľby do orgánov samosprávy obcí a voľby do orgánov samosprávnych krajov sa uskutočnia v jednom termíne, a to v sobotu 29. októbra. Predseda parlamentu Boris Kollár to zdôvodnil očakávanou vyššou volebnou účasťou, ale aj ušetrením financií:

„Boli tu dve možnosti, že buď to predsunieme o týždeň skôr, myslím, že to malo vychádzať 22. októbra. Pôvodne sme to chceli aj takto spraviť, ale presvedčili ma kolegovia na koaličnej rade, že keď to spojíme, tak viac ľudí sa presunie za voľbami do svojich trvalých bydlísk.“

Občania budú môcť pristúpiť k volebným urnám pár dní pred sviatkom Všetkých svätých, kedy budú cestovať do svojho trvalého bydliska, kde si môžu uplatniť volebné právo. Zo zákona o špeciálnom spôsobe hlasovania z dielne ministerstva vnútra vyplýva, že aj COVID pozitívni voliči sa budú môcť zúčastniť nadchádzajúcich volieb.

„Ak sa k 30. septembru 2022 vyhláškou Úradu verejného zdravotníctva Slovenskej republiky z dôvodu ochrany verejného zdravia pred ochorením COVID-19 nariadi izolácia osôb pozitívnych na ochorenie COVID-19 alebo karanténa osôb, ktoré prišli do úzkeho kontaktu s osobou pozitívnou na ochorenie COVID-19, ministerstvo vnútra zabezpečí informovanosť pre voličov a budú zverejnené telefónne čísla, na ktorých COVID pozitívni voliči budú môcť požiadať o špeciálnu prenosnú volebnú schránku,“ vysvetlila hovorkyňa ministerstva vnútra Zuzana Eliášová.

Foto
Aj COVID pozitívni voliči sa budú môcť zúčastniť nadchádzajúcich volieb (Ilustračná fotografia) / TASR

V prípade, že bude nariadená povinná izolácia, voliči nebudú môcť vychádzať z domu, takže im bude doručená prenosná volebná schránka. Bratislavčania a Košičania rozhodnú nielen o primátorovi na ďalšie funkčné obdobie, ale aj o starostoch mestských častí a poslancoch mestského a miestnych zastupiteľstiev. Primátor Košíc Jaroslav Polaček akceptuje spojenie komunálnych a župných volieb do jedného termínu:

„Nejako veľmi som sa nezaoberal touto témou, jednoducho, je to fakt, je to zákon, ktorý hovorí, že to takto bude. V danú chvíľu sa treba k tejto téme postaviť tak, aby každý, kto chce byť volený, bol úspešný. Je predo mnou veľmi veľa práce, keď to ukončím, tak sa budem rozhodovať, čo ďalej.“

„Rešpektujeme akékoľvek rozhodnutie predsedu Národnej rady Slovenskej republiky k termínu vypísania volieb. Keďže pôjde o premiérové spojenie komunálnych volieb a volieb do samosprávnych krajov, veríme, že to bude mať pozitívny vplyv na ich volebnú účasť,“ reagoval Magistrát mesta Košice.

Primátorka Prešova Andrea Turčanová súhlasí so spoločným termínom volieb:

„Z dlhodobého hľadiska bola účasť vo voľbách do krajských samospráv nízka a naopak, účasť v komunálnych voľbách patrila medzi najvyššie, a preto som sama zvedavá na to, ako ovplyvnia spojené voľby celkovú účasť.

Hovorkyňa Košického samosprávneho kraja (KSK) Anna Terezková pripomenula, že župné voľby mali v minulosti jednu z najnižších volebných účastí:

Konkrétne v posledných župných voľbách dosiahla volebná účasť takmer 30 percent. Z pohľadu KSK preto môžu spojené voľby priniesť vyššiu volebnú účasť, vyššiu participáciu ľudí na veciach verejných a zároveň aj vyššiu efektívnosť. V konečnom dôsledku však až 29. október ukáže, či sa to podarí naplniť. Z úrovne KSK budeme nápomocní, aby sme vysvetlili občanom, ako postupovať a ako voliť v takýchto spojených voľbách.“

Komentáre