Spolupráca samosprávy, cirkvi a charity pomáha aj ľuďom bez domova

KošiceSpravodajstvo

Aktualizované: 12.35 hod.

V priestoroch Arcibiskupského úradu v Košiciach sa uskutočnilo ďalšie stretnutie k sociálnym zámerom v metropole východu. Košický arcibiskup-metropolita a predseda Konferencie biskupov Slovenska Bernard Bober o tejto téme rokoval nielen s predstaviteľmi mestskej a krajskej samosprávy, ale aj s riaditeľom Arcidiecéznej charity Košice Cyrilom Korpesiom:

„Uskutočnilo sa už viacero obdobných stretnutí, na ktorých spoločne hľadáme konkrétne a dlhodobo udržateľné riešenia, ako podporiť ľudí bez domova v ich snahe o nový začiatok. Veríme, že len vzájomnou spoluprácou môžeme vytvárať také podmienky, v ktorých bude mať každý človek šancu žiť dôstojne a bezpečne. Pomoc ľuďom bez domova nie je len záležitosťou charity. Je to spoločenská zodpovednosť celej našej spoločnosti.“

Spolupráca samosprávy, cirkvi a charity je kľúčová pri pomoci ľuďom v núdzi. Spolu s ďalšími verejnými aktérmi sú podľa Korpesia ochotní aktívne riešiť oblasť bezdomovectva:

„Arcidiecézna charita Košice už viac ako 30 rokov poskytuje široké spektrum sociálnych a zdravotníckych služieb, medzi ktorými má veľmi významné miesto aj pomoc ľuďom bez domova. V Košiciach túto pomoc realizujeme predovšetkým prostredníctvom Charitného domu svätej Alžbety a Krízového centra pre matky s deťmi. Len v týchto dvoch zariadeniach sme v uplynulom roku poskytli dočasný domov 407 osobám.

Charita sa snaží, aby osoby, ktoré z rôznych príčin stratili domov, našli nielen dočasnú strechu nad hlavou, ale aj odbornú pomoc, ľudskú podporu či príležitosť na nový začiatok. Viceprimátorka Lucia Gurbáľová v tejto súvislosti pripomenula aj projekt sociálneho bývania:

„Máme rozbehnutých viacero spoločných myšlienok, aktivít, projektov. Vždy sa tešíme, keď už majú konkrétnu podobu. V spolupráci s Úsmev ako dar sme matkám s deťmi pomohli nájsť nové bývanie. To sprevádzajúce bývanie má pre mesto veľký význam. My tie byty z nášho bytového fondu vieme týmto organizáciám poskytnúť a dôverujeme im, že oni tým profesionálnym prístupom k týmto rodinám vedia pomôcť riadne sa začleniť do spoločnosti.“

Foto
Ľudia bez domova nachádzajú pomoc aj v Charitnom dome sv. Alžbety (Ilustračná fotografia) / TASR

Do pôsobnosti obce spadá služba typu nocľaháreň, ktorá je hradená z rozpočtu rezortu práce. Pod krajskú samosprávu patria sociálne služby typu útulok, špecializované sociálne poradenstvo a podpora samostatného bývania, ktoré Košický samosprávny kraj (KSK) financuje zo svojho rozpočtu. Jeho hovorkyňa Katarína Strojná pre Košice Online potvrdila, že nedávne stretnutie iniciovali predstavitelia Arcidiecéznej charity, pričom témou bolo riešenie krízovej intervencie a hľadanie pozemkov pre nový útulok a nocľaháreň:

„KSK neustále deklaruje ochotu a vôľu pomôcť pri riešení problematiky krízovej intervencie. Vzhľadom na stále prebiehajúce rokovania s Arcidiecéznou charitou a mestom Košice ich nateraz nebudeme komentovať. Aj naďalej však ostávame subjektom, ktorý najvyššou mierou financuje sociálne služby na území Košického kraja i mesta. Myslíme si, že aj vzhľadom na finančnú situáciu samospráv by bolo vhodné, ak by sa aj iné subjekty finančne podieľali na financovaní sociálnych služieb.“

Košická župa nemá v metropole východu vlastné pozemky a nemôže investovať do cudzieho majetku. Prvé kroky by mal podľa KSK realizovať vlastník pozemkov, teda mesto Košice. Župa zabezpečuje sociálne služby v rozsahu 324 miest a približne 10 úväzkov. Tento rok na to vyčlenila vyše 1,5 milióna eur. 

Komentáre