Spomenúť si na svojich blízkych vieme aj bez odpadu

SlovenskoZaujímavosti

V období sviatkov ho každoročne produkujeme najviac.

S čím súvisí naša potreba čo najkrajšie vyzdobiť hroby našich blízkych, keď aj tichá spomienka vie navodiť blízkosť zosnulého človeka? Pravdepodobne sa snažíme urobiť tieto dni iba rovnako špeciálnymi, akými boli aj naši blízki. Kde však končí odpad, ktorý v nasledujúcich dňoch nahromadíme?

S blížiacimi sa sviatkami stúpa predaj kvetov na celom svete. Tradícia návštevy cintorínov sa čoraz viac spája s prípravami a nakupovaním umelohmotných vencov, plastových kahancov či parafínových sviečok. Nepomáha tomu ani netriedený odpad na cintorínoch, kde mnohokrát chýbajú nádoby na bioodpad a veľkokapacitné kontajnery sú každým rokom preplnené.

Pamiatka zosnulých však vie byť dôstojná aj bez zbytočných ozdôb. Ak sa ich ale nechcete vzdať, je dobre začať s minimalizovaním počtu vecí a kvetov, ktoré máte na hrobe. Prvým krokom vám k tomu môže pomôcť aj pravidlo „jedna sviečka za rodinu“, namiesto sviečok od každého člena rodiny. Vytvoríte si tak novú tradíciu, ktorá pre vás bude každým rokom ľahšie finančne zvládnuteľná.

Ponuka dušičkového sortimentu na Dominikánskom námestí v Košiciach

Foto
S blížiacim sa sviatkom súvisí aj veľké hromadenie odpadu / TASR

Ako byť počas Dušičiek čo najviac bez odpadu?

Jedným z tipov, ako si ekologickejšie uctiť Pamiatku zosnulých, je použiť živé kvety v kvetináčoch vypestované na lokálnej farme. Kvety vydržia dlhšie a sú aj cenovo dostupnejšie. Namiesto umelohmotných vencov, ktoré nie je možné recyklovať, sú vhodnou alternatívou ,,handmade“ vence vytvorené z prírodných materiálov zo záhrady. Ďalším tipom je aj využitie minuloročných svietnikov, do ktorých vložíme sviečku bez obalu alebo v hliníku.

„V súčasnosti naberajú na popularite sušené kvety, ktoré si človek jednoducho dá do vázy a netreba sa o ne starať. Idú tam bez vody, takže vydržia niekoľko sezón,“ odporučila pre Rádio Košice majiteľka kvetinárstva Eucalipto Lívia Macejková.

Hromadenie odpadu počas sviatkov vieme ovplyvniť aj malými krokmi, ako je napríklad výber materiálu ozdôb. Kahance v skle, sviečky z včelieho vosku alebo sójové sú rozhodne ekologickejším variantom.

Sviatok všetkých svätýchDušičky sú hlavne časom, kedy si pripomíname našich blízkych. A aj keď na nás v obchodoch čakajú nové plastové vence a dekorácie, nezabúdajme, že zosnulí si najviac zaslúžia našu chvíľu a nie odpad.

Komentáre