Spomienka na Floriánske kúpele a reštauráciu

KošiceHistoricKE

K letu patria príjemné posedenia v záhradných reštauráciách, ako aj trávenie času v kúpeľoch a pri vode. Dnes si zaspomíname na Floriánske kúpele, ktoré boli kedysi pre Košičanov jedným z najlepších alternatív ako stráviť voľný čas a spojiť obe, posedenie pri kvalitnom občerstvení i osvieženie sa vodou v kúpeľoch.

Foto
Posedenie vo Floriánskych kúpeľoch za monarchie  / HistoricKE

Zmienky o vaňových kúpeľoch, pôvodne zvaných Diana, sú z konca 19. storočia a boli situované na vtedajšej Mariánskej ulici č. 7 (dnes Floriánska ulica) a v susedstve bol otvorený aj hostinec. Spočiatku mali obe rôznych nájomcov. Kúpele v roku 1895 dostala do prenájmu manželka Antona Rogozsána a spoločne sa stali aj majiteľmi krčmy od roku 1898.

Otvorenie hostinca v letnej záhrade bolo každoročne naplánované na začiatok mája. V hostinci hrávala kvalitná cigánska hudba, nechýbalo kvalitné víno a čapované pivo a dobrá maďarská kuchyňa. V priestoroch záhrady boli i dve kolkárske dráhy.

Foto
Floriánska kúpeľná záhrada. Najobľúbenejšie letné miesto v Košiciach. So zasadenými stromami, tienistá záhrada. Chránená proti horúčavám, dve kolkárne, v najlepšej starostlivosti, pre spoločnosti. Neustála teplá a studená sprcha a vaňové kúpele. Miesto stretnutí hodnostárov, živnostníkov a obchodníkov. Vína znamenitej odrody, čerstvo čapované pivá. Viackrát týždenne hudba. Vo večerných hodinách osvetlenie v záhrade  / HistoricKE, 31. júl 1909

V medzivojnovom období otvoril vynovené kúpele v roku 1923 Jan Képes. Boli otvorené pre širšiu verejnosť od 6.00 do 20.00 hod., aj počas nedele a sviatkov. Novým majiteľom bola otvorená aj zábavná letná záhrada, ktorej súčasťou boli zastrešené ihriská kolkárne. Večery spríjemňovala hudba cigánskych kapiel. O dva roky neskôr prevzal kúpele s reštauráciou František Kurucz, bývalý vrchný čašník známej reštaurácie Astória, ktorá sídlia v Andrássyho paláci.

Foto
Súčasťou záhrady boli aj zastrešené ihriská kolkárne / Slovenský východ, 9. máj 1923
Foto
Jedným z majiteľov bol aj František Kunc / Slovenský východ, 23. október 1925

Aj v 30. rokoch ostal nezmenený nájomca, kúpele však už niesli názov Diana. To už sa stal novým majiteľom František Kunc. Kúpele boli otvorené od šiestej rannej do siedmej hodiny večernej počas letných aj zimných mesiacov. V ponuke reštaurácie bola skvelá maďarská kuchyňa, kvalitné a lacné vína a čerstvo čapované pivá. V podniku popri rómskej hudbe už hrávali aj jazzové kapely.

Foto
Kúpele niesli názov Diana / Východný Slovák, 21. august 1931

Ako zaujímavosť ešte spomenieme, že dej jedného zo zaujímavých románov košického spisovateľa Olivera Rácza sa spája práve s týmito kúpeľmi a v nej zriadenou krčmou. Nesie názov Rogozsánova krčma, podľa mena vtedajšieho majiteľa a vyšla aj v maďarskom jazyku. Pre záujemcov je dostupná na regionálnom oddelení Verejnej knižnice Jána Bocatia na Hlavnej ulici č. 48.

 

Autor: HistoricKE

 

Komentáre