Spoznajte kultúru a tradície Židov

KošiceSpravodajstvo

Projekt košickej knižnice prispieva k porozumeniu a tolerancii.

Verejná knižnica Jána Bocatia (VKJB) v Košiciach už v najbližších dňoch zavŕši svoj projekt s názvom Spoznajme sa. Posledné podujatie z tohto cyklu bude zamerané na spoznávanie kultúry a tradícií židovskej národnostnej menšiny. Organizátori pre návštevníkov knižnice pripravili výstavu, prehliadku synagógy a hudobno-dramatické pásmo, v ktorom budú účinkovať dramatickí umelci a obľúbená kapela Kaschauer Klezmer Band.

Foto
Verejná knižnica Jána Bocatia / TASR

Výstava kníh, ktorá bude venovaná židovskej kultúre a literatúre, bude verejnosti sprístupnená v priestoroch centrálnej požičovne VKJB od pondelka 3. decembra, pričom potrvá do piatka 7. decembra. Časť expozície tvorí výber z knižného daru Združenia Ester. „Vďaka organizácii židovských žien na Slovensku, Združeniu Ester, sa náš  fond rozrástol  o zbierku kníh zameranú na dejiny  a kultúru židovskej menšiny. V súbore darovaných publikácií sa nachádza memoárová literatúra, biografie, beletria, ako aj odborné diela o dejinách Židov na Slovensku, holokauste a prejavoch antisemitizmu,“ uviedla riaditeľka VKJB Soňa Jakešová s tým, že publikácie sú pre záujemcov prístupné na regionálnom oddelení knižnice. VKJB má vo svojom fonde aj ďalšie odborné publikácie zamerané na judaizmus, židovskú filozofiu a dejiny židovskej komunity v košickom regióne.

Pre žiakov základných škôl je pripravená prehliadka synagógy a Galérie Ľudovíta Felda, ktorá sa uskutoční v pondelok 3. decembra. Žiaci majú možnosť spoznať túto pamiatku, pričom odborný výklad im ponúkne náhľad do dejín Židov v Košiciach.

VKJB pripravila aj večer hudby a hovoreného slova, ktorý sa uskutoční v utorok 4. decembra o 16.30 hod. v centrálnej požičovni. Počas dramaticko-hudobného pásma s názvom Život je najlepšia kúpa zaznie výber z jidiš prísloví a porekadiel v podaní Dany Košickej a Petra Vilhana. Návštevníci sa môžu tešiť aj na vystúpenie formácie Kaschauer Klezmer Band. Súčasťou podujatia je spoločné zažatie chanukových sviečok a ochutnávka typických sviatočných jedál.

 

Autor: KOŠICE ONLINE

 

Komentáre