Spoznajte nočné zákutia Rákociho paláca

PrešovZaujímavosti

Vyvrcholením prehliadky bude prechod cez tajné renesančné schodisko.

Záver letných prázdnin v Krajskom múzeu v Prešove patrí výnimočnej nočnej prehliadke, ktorá bude zaujímavá o vstup do pivníc. Tie nie sú súčasťou bežnej prehliadky. Šľachta v nich mala uskladnené kvalitné tokajské vína. Vyvrcholením podujatia bude prechod cez tajné renesančné schodisko, ktoré v dejinách múzea nikdy nebolo sprístupnené verejnosti. „V období najväčšieho protihabsburgského povstania Františka II. Rákociho slúžil aj ako rezidencia vodcu povstania. V priebehu rokov 1950 – 1956 bol potom rekonštruovaný a adaptovaný na účely múzea,“ uviedol historik Krajského múzea v Prešove Jozef Kušnír, ktorý je poverený jeho vedením.

Rákociho palác je známy rôznymi povesťami a tradíciami, ktoré ukrýva už viac ako štyri storočia. Podľa jednej z nich vedie z paláca do krypty Konkatedrály svätého Mikuláša uprostred mesta tajná chodba, ďalšia spomína tajný tunel až na Šarišský hrad, čo potvrdil aj Kušnír: „Vzniknúť mal pravdepodobne v období protihabsburgských povstaní a je údajne tak široký, že sa v ňom obišli dva plne naložené zapriahnuté vozy.“

Foto
Rákociho palác / facebook.com/krajskemuzeumpresov

Vyvrcholením prehliadky bude prechod cez tajné renesančné schodisko, ktoré v doterajších dejinách múzea nikdy nebolo sprístupnené verejnosti. Točité schodisko slúžilo predovšetkým pre služobníctvo, no v čase povstaní či iného ohrozenia umožňovalo nepozorovaný útek ako únikový východ. „Nachádza sa v ňom aj zaujímavý nápis – meno v latinskej podobe – Andreas Illosvay a rok 1653. Príslušníci tohto rodu síce žili a pôsobili na dnešnom východnom Slovensku, no nikdy Rákociho palác nevlastnili. Dôvod i okolnosti vzniku tohto nápisu sú nateraz záhadou,“ dodal Kušnír. Nočná prehliadka sa uskutoční v piatok 30. augusta. V pláne sú dva vstupy, prvý o 20.00 hod. a druhý o 21.00 hod. Počet návštevníkov v skupine je limitovaný na tridsať ľudí. Povinnou výbavou pre záumecov je baterka a pevná obuv.

 

Zdroj: SITA

 

Komentáre