Spoznajte slávne literátky z východného Slovenska

PrešovSpravodajstvo

Výstava v Rákociho paláci potrvá do 26. mája.

Krajské múzeum v Prešove pri príležitosti Medzinárodného dňa žien verejnosti sprístupní výstavu s názvom Ženy východu v literatúre. Návštevníci získajú nové informácie o prvých ženách, ktoré sa snažili národne a morálne povzniesť ľudí. Zároveň budú môcť obdivovať rukopisy autoriek či knižné vydania ich diel.

Ako uviedla kurátorka a autorka výstavy Viera Kačmaríková, postavenie žien v prvej tretine dvadsiateho storočia nebolo ľahké, zvlášť na východnom Slovensku. Pod vplyvom maďarských vládnych kruhov tam chýbali nielen uvedomelé ženy, ale aj slovensky uvedomelá inteligencia. Významnú úlohu v posilnení postavenia žien zohral prvý ženský spolok Živena, ktorý bol založený v roku 1869. „O priaznivejších podmienkach však možno hovoriť až v poprevratovom období, keď sa s oživením Živeny v roku 1919 začali s veľkým záujmom otvárať odbory po celom Slovensku,“ skonštatovala Kačmaríková.

Foto
Rákociho palác / Severovýchod Slovenska

Výstava predstavuje životy šiestich výnimočných žien, vrátane Jolany Cirbusovej a Márie Kočanovej, ktoré patria ku talentom mladej poprevratovej generácie po roku 1918. Napriek neuznaniu bojovali s národnostnou nestálosťou prvej československej republiky, čo potvrdila aj Kačmaríková: „Dôležité boli aj zástupkyne menšín. Na neutešený stav Rusínov-Ukrajincov sa snažila poukázať a zmeniť ho Irina Nevická. Rómov chcela zase svojimi osvetovými snahami pozdvihnúť z biedy Elena Lacková.“

Návštevníci expozície môžu spoznať aj prvé československé spisovateľky pre deti a mládež Darinu Harmanovú a Boženu Mačingovú, ktorá bola dramaturgičkou Československého rozhlasu a autorkou mnohých rozhlasových hier a filmových večerníčkov. „Tieto dve ženy zasvätili celý svoj literárny život najmä deťom. Darina Harmanová je dokonca autorkou prvej detskej knihy v Braillovom písme,“ uzavrela Kačmaríková. Slávnostná vernisáž sa uskutoční vo štvrtok 7. marca o 16.00 hod. v priestoroch Rákociho paláca v Prešove, pričom výstava potrvá do 26. mája.

 

Zdroj: TASR

 

Komentáre