Spoznajte svojho psa vďaka hersenwerku

SlovenskoZaujímavosti

V preklade to znamená „práca mozgom“ a za jeho zakladateľky sa považujú holandské trénerky.

Hersenwerk sú v podstate rôzne logické hry pre psov, ktoré im pomáhajú s koncentráciou, sebavedomím, psychickou únavou či hyperaktivitou. Hersenwerk ale prináša mnoho ďalších benefitov, o ktorých nám povedala viac trénerka zo Psej akadémie v Košiciach Alexandra Piatková, a najlepšie na tom je, že je určený pre každého psa:

„Sú to teda hlavolamy pre psy, ktoré stimulujú všetky zmysly, čiže čuch, zrak, chuť aj hmat a poniektoré hlavolamy aj sluch, záleží, z akého materiálu sú urobené a, samozrejme, celý nervový systém. Zapája sa tam napríklad aj koordinácia tela. Základom sú pachové práce, teda psík má vyhľadávať pamlsky z rôznych skrýš, kde mu ich človek skryje a hlavolam mu pripraví. Čo je takou veľkou výhodou, že sú absolútne vhodné pre všetkých, dajú sa prispôsobiť starým psíkom, psíkom s nejakým zdravotným problémom..“

Hlavolamy sú vhodné aj pre psy s hendikepom, napríklad s vozíčkom, ak majú ochrnuté labky. Piatková priblížila, že pôvodne bola táto aktivita určená pre problémové psy:

„Tými problémami bola najmä hyperaktivita alebo stres, teda aj reaktívne psíky, to sú psíky, ktoré prehnane reagujú na rôzne podnety, správajú sa agresívne, prípadne veľmi strachovo, a, samozrejme, patria tu aj iné problémové správania. Čo je veľmi fajn spomenúť, je, že táto aktivita je vhodná pre všetky psíky, nielen pre tie, ktoré majú nejaký problém. Mne sa osobne veľmi páči, že to nie je šport, neexistujú v tom súťaže a je to taký protiklad tej našej rýchlej súťaživej doby a toto má byť vlastne aktivita, ktorá zlepšuje vzťah človeka a psa.“

Foto
Scooby Doo a hersenwerk / archív TSU

Zabavte svojho psa v pohodlí domova

Hersenwerk ale prináša aj ďalšie benefity, či už pre vás, alebo vášho psa. Napríklad, zlepšuje koncentráciu aj sebakontrolu psa, čo je pomerne častý problém psičkárov, čo ale hersenwerk časom môže vyriešiť, prípadne vylepšiť. Okrem toho pomáha udržiavať aj staršie psíky v kondícii, keďže podľa Piatkovej nejde o nič fyzicky náročné.

„Spoznávate svojho psa, naučíte sa ho čítať, teda vidíte, ako komunikuje. Spoznávate rôzne konejšivé signály – to sú vlastne signály, ktorými sa pes snaží tú druhú stranu upokojiť, doslovne teda preložené, ale, samozrejme, sú to aj signály, ktorými komunikuje nejaké svoje potreby alebo ako sa práve cíti. Ďalšou veľkou výhodou je psychická únava – pes sa po tejto aktivite cíti tak príjemne unavený, nemala by to ale byť vyčerpanosť, nemali by sme toho psíka vyšťaviť. Je ale dobré upozorniť, že hersenwerk nie je náhradou tréningu. Nezabezpečí vám to spokojného psíka, ktorý je vycvičený, ale iba psíka, ktorý je uvoľnený, a teda profituje z toho rôznymi inými benefitmi, ako je napríklad aj zlepšenie sebavedomia psíka. Hersenwerk pomáha prekonávať aj rôzne strachy, napríklad strach zo zvukov, z iných ľudí, z iných povrchov...“

Logická hra, teda hersenwerk, je skvelou voľbou aj pre psy, ktoré potrebujete zabaviť, ale udržať v pokojovom režime, pretože sú napríklad po nejakej operácii či po chorobe. Pri psovi je dôležité myslieť na fyzickú, ale aj psychickú únavu. Hersenwerk oceníte rozhodne aj v zlom počasí, keď sa von nechce už ani jemu.

Foto
Všetko, čo potrebujete, nájdete doma  / archív TSU

Pravidlá hry

Ako dodala trénerka Alexandra Piatková, veľkou výhodou je aj to, že vám na hersenwerk pohodlne stačí to, čo máte bežne doma:

Absolútne nepotrebujete nejaké drahé pomôcky. Stačí vám naozaj to, čo máte doma. Ja veľmi rada využívam uterák, krabice, noviny, staré látky, rolky z toaletného papiera, obal z vajíčok, formu na muffiny, loptičky, to sú všetko veci, pomedzi ktoré sa vlastne tie pamlsky dajú ukryť. Počas celej tejto prípravy, keď si teda pred sebou prestriete uterák a poukladáte na neho pamlsky, na vás pes pozerá. Je to veľmi dôležité, hersenwerk by mal celý čas pes vidieť, čiže mal by vidieť, ako tam tie pamlsky dávate, akou technikou ich ukrývate. Na začiatok pokojne stačí, keď to aj necháte tak, nemusíte nič prekladať, nič krčiť, nijako uterák upravovať. Stačí, keď sú tie pamlsky viditeľné, pretože pes tam zapája nie iba čuch, ale napríklad aj zrak, tak vtedy dáte povel na začiatok hľadania.“

Môžete použiť slovo „hľadaj“ alebo „môžeš“, malo by to byť ale stále rovnaké slovo ako signál, že sa do hry môže pustiť. Pozor, dôležité je, že psovi pri riešení hlavolamu nijako nepomáhame. Aj keby sa vám možno zdalo, že na to môže ísť lepšie, to, ako to urobí váš pes, je jeho spôsob riešenia hry.

„Veľa ľudí si myslí, že pri hersenwerku platí, čím ťažšie, tým lepšie, čím dlhšie to môjmu psovi trvá, čím viac sa potrápi, čím náročnejšie sú tie skrýše, tým toho psíka viac zabavím, tým to má viac benefitov. To vôbec nie je pravda. Pri hersenwerku nemá dôjsť k frustrácii. Vôbec neplatí, že teda musím dôjsť k nejakému úspešnému výsledku. Úspešným výsledkom je iba to, že psík sa upokojil, je taký spokojnejší, vrtí chvostíkom a teší sa z hlavolamu. Vôbec nie nejaké náročné hlavolamy a pretekanie sa.“

Foto
Hersenwerk môžete praktizovať aj v exteriéri  / archív TSU

Odmena

„Veľmi rada by som upozornila na to, že odmenu si určuje pes. To znamená, že to, že vy poviete, že granula je teraz tvoja odmena, ešte neznamená, že ten pes sa z toho bude tešiť. Sú psy, ktoré granuly berú len ako nejakú svoju bežnú stravu a logicky potom nie sú ochotné nič viac pre to urobiť, iba to klasicky dostať tak, ako sú zvyknuté,“ dodala Piatková.

Odmena je jeho motivácia. Pre niektoré psy je to jedlo, pre iné napríklad hračka. Vždy by to ale malo byť niečo špeciálne, pre čo sú ochotné urobiť niečo navyše.

Vyskúšajte si

Uterák s pamlskami sme popísali vyššie, samozrejme, môžete ho skúsiť aj zrolovať, poprekladať a nechať psa, nech pamlsky nájde tým svojím spôsobom. Podobne postupujeme aj s inými pomôckami. V praxi ide teda o ukrytie fajnových pamlskov tak, aby ich pes svojimi zmyslami elegantne našiel a zjedol. Unaví sa hlavne ich hľadaním a taktiež hľadaním vhodného a najlepšieho spôsobu, ako sa k nim dostať.

„Viem si pomôcť aj krabicou, do ktorej viem naskladať rôzne veci, napríklad, aj ten spomínaný uterák, iné staré látky, pomôcť si viem aj formičkami na muffiny, ale, samozrejme, aj rolky z toaletného papiera vedia byť veľmi nápomocné. Viete si ich napríklad nastrihať, poukladať ich presne do tej krabice a nechať psíka, nech si tie pamlsky vyhľadáva. Viete použiť aj staré hračky či plyšáky. Ja osobne si pomáham nielen pomôckami originálne určenými pre psy, ale aj plastovou šperkovnicou. Tam sú také malé zásuvky, na ktoré ja umiestnim nejaký špagátik, aby ho pes ľahko vedel otvoriť, na tú úchytku pripevním taký menší špagát a do zásuvky umiestnim psovi pamlsok. Následne psa nechávam pracovať, mal by za ten špagátik potiahnuť a pamlsok vybrať. Dávajte si však pozor, aby ste týmto psa nenaučili ďalšie problémové správanie – otváranie vašich domácich zásuviek,“ vysvetlila Piatková.

Foto
Zvoľte pamlsok, ktorý bude psa motivovať k výkonu / archív TSU

Psychická únava

Mnohým ako prvé napadne, že unaviť svojho psa znamená automaticky ho vybehať alebo s ním ísť na niekoľkohodinovú prechádzku či uaportovať ho. Čo ale v prípade zlého počasia? Staršieho psa? Nedostatku času?

„Mnoho ľudí zabúda na to, že pes okrem tej fyzickej práce potrebuje pracovať aj psychicky. Zabúdajú na to hlavne ľudia, ktorí majú aktívne psy. Tieto psy sú zväčša aktívne preto, že v ich rodokmeni boli nejaké iné psíky, ktoré vo svojom živote pracovali. Sú to takzvané pracovné plemená. Vyžadujú však aj psychickú aktivitu, to znamená, že keď napríklad pes pásol ovce, nebolo to iba o tom fyzickom behaní, ale aj o tom, že musel trošku premýšľať, musel toho človeka počúvať,“ doplnila Piatková.

Práve psychickú únavu zabezpečí hersenwerk. Veľmi dôležité je podľa Piatkovej práve energické psy učiť oddychu:

„Ďalej by som chcela spomenúť, že mnoho ľudí chtiac-nechtiac buduje svojim psom kondíciu. To znamená, že vybehnú vonku na prechádzku a desať minút im hádžu loptičky. Najprv je to desať minút, pes aportuje, teší sa, má z toho, samozrejme, radosť, ale postupne sa ten čas predlžuje. To sú vlastne veci, ktoré my potom riešime aj v rámci tých tréningov a zisťujeme, že namiesto toho, aby sme toho psíka unavili a zároveň naučili oddychovať, ho iba stále viac a viac unavujeme a snažíme sa stále akoby prekonať hranicu tej kondície, avšak tým ju stále iba zlepšujeme.“

Nezabudnite hersenwerk prispôsobiť výške, veku aj zdravotnému stavu či pokročilosti psa. Každým zvládnutým hlavolamom si váš pes buduje sebavedomie.

Zhrnutie

 

  1. Hersenwerk sú logické hry pre psa, ktoré ho psychicky unavia.

  2. Sú vhodné pre každého psa a dajú sa prispôsobiť každému.

  3. Hersenwerk oceníte napríklad v zlom počasí alebo v „lenivejšie“ dni.

  4. Nejde o to vyhrať, ale zabaviť sa.

  5. Všetko, čo potrebujete, máte určite doma.

  6. Zvoľte pamlsok, ktorý bude psa motivovať k výkonu.

  7. Psychická únava je rovnako dôležitá ako fyzická.

 

Komentáre