Spoznajte vesmír aj vďaka astronomickému parku

VýchodZaujímavosti

Ďalekohľad je možné využívať iba v prípade priaznivého počasia.

Pri astronomickom pracovisku v obci Roztoky, ktorá sa nachádza v okrese Svidník, pribudol park Slnečnej sústavy, čím sa stal novým oddychovým priestorom. „Vytvorili sme náučný chodník, kde sú umiestnené jednotlivé modely Slnečnej sústavy. Na úvod je Slnko s popisom. Slúži to všetkým vekovým kategóriám od detí až po dospelých, pretože majú možnosť si prečítať, vidieť farbu a veľkosť modelov. Myslím si, že to veľmi pomôže záujemcom o prírodné vedy, o astronómiu,“ uviedla riaditeľka Podduklianskeho osvetového strediska (POS) vo Svidníku Mária Pajzinková.

Návštevníci si môžu pozrieť modely Slnečnej sústavy. Ďalekohľad je možné využívať iba v prípade priaznivého počasia, čo potvrdila aj Pajzinková: „Časť aktivít robíme v prednáškovej miestnosti, ale okrem toho, ak vojdú do areálu, tak sa môžu aj bez lektora dozvedieť, čo vlastne tá Slnečná sústava je. Vchádzajú cez veľké Slnko a z popisov sa dozvedia, ktorá planéta má akú veľkosť, ako je vzdialená od Slnka a podobne.“

Foto
Model planéty Saturn / TASR

V Roztokoch je možné absolvovať jednodňový výlet, ale aj dlhšie pobyty. „Účastníkom poskytujeme jednu astronomickú aktivitu, už či sa nahlásili kvôli astronómii, alebo nie. Ak tam nocujú, tak majú nočné pozorovanie s astronómom. Ak sú tam počas dňa, tak pozorujú Slnko. Ak nie je vhodné počasie, tak majú prednášku a teraz si môžu pozrieť už aj modely Slnečnej sústavy,“ skonštatovala Pajzinková.

Budova astronomického pracoviska v Roztokoch bola postavená v roku 1926. „Je to pamiatkovo chránená drevenica. V roku 2005 prešla rozsiahlou rekonštrukciou. Vytvorili sa štandardné ubytovacie podmienky pre realizáciu vidieckej turistiky s kapacitou 28 miest. Máme tam volejbalové ihrisko, tenisové kurty a je tam tiež oddychová zóna s altánkom a krbom. V areáli sa nachádzajú dva ďalekohľady a disponujeme i ďalšími prenosnými,“ doplnila riaditeľka POS.

Park Slnečnej sústavy bol vybudovaný v rámci projektu Vesmír na dlani 2017, ktorý je financovaný z prostriedkov Európskeho fondu regionálneho rozvoja prostredníctvom programu Interreg V-A Poľsko – Slovensko 2014 – 2020. Stavba s modelmi a vybudovaním chodníka si vyžiadala náklady vo výške 12650 eur.

 

Zdroj: TASR

 

Komentáre