Spoznajte Vladičský raj a jeho okolie aj vďaka stovke kilometrov vyznačených trás

VýchodLetom svetom

Turisti môžu navštíviť vodopády, dedinské múzeum či národné kultúrne pamiatky.

Prihraničná obec Vladiča, ktorá sa nachádza v stropkovskom okrese, si pri príležitosti 680. výročia prvej písomnej zmienky pripravila pre domácich a návštevníkov viacero aktivít. Jednou z nich je aj takzvaný Vladičský raj, ktorý tvorí sto kilometrov vyznačených trás na pešiu, cyklistickú či zimnú turistiku.

„Zahŕňa oblasť nielen katastra Vladiče, Suchej či Driečnej, ale zasahuje aj do Poľska či do okresov Medzilaborce a Svidník,“ uviedol starosta obce Vladiča Ján Čurpek.

Na vzniku trás sa podieľali Klub slovenských turistov, Lesy Slovenskej republiky a samotná obec. Lesné cestičky prepojili obyvateľov Vladiče, Suchej a Driečnej, ktorými v minulosti chodievali ich predkovia.

Foto
Lesná cestička / Obec Vladiča

Oblastná organizácia cestovného ruchu Horný Zemplín a Horný Šariš žiadali od Prešovského samosprávneho kraja navýšenie výkonov v autobusovej doprave zo Svidníka. Župa napokon tomuto návrhu vyhovela. Piatkový dopoludňajší spoj neukončí svoju jazdu na zastávke Vyšná Vladiča, ale bude pokračovať až do Driečnej. Turisti sa teda dostanú do tesnej blízkosti najväčšieho ubytovacieho zariadenia. Zmena začne platiť od 1. júla, pričom je zatiaľ schválená do 25. septembra.

Vladiča vznikla zlúčením piatich obcí Malá a Veľká Driečna, Nižná a Vyšná Vladiča a Suchá. V súčasnosti tam žije približne 60 obyvateľov. Okrem toho, že okolie ponúka množstvo príležitostí na krátke či dlhé vychádzky, turisti môžu navštíviť vodopády, dedinské múzeum či národné kultúrne pamiatky.

 

Zdroj: SITA

 

Komentáre