Spoznajte život Sándora Máraia

KošiceSpravodajstvo

Pamätná výstava bola sprístupnená verejnosti pri príležitosti Dňa maďarskej kultúry.

V bytovom dome na Mäsiarskej ulici v Košiciach včera (22.1.) otvorili Pamätnú výstavu Sándora Máraia. Spisovateľ v danom objekte prežil podstatnú časť svojho detstva. Tento rodák z Košíc patrí k najvýznamnejším a najuznávanejším maďarským, ale aj európskym spisovateľom 20. storočia. Predseda Mestského výboru Csemadoku v Košiciach Szabolcs Köteles informoval, že do metropoly východu sa vrátil aj pôvodný nábytok.

Foto
Pamätná výstava Sándora Máraia / TASR

Márai sa narodil v roku 1900 v Košiciach ako Sándor Károly Henrik Groschmid. Mestský výbor Csemadoku v Košiciach s podporou Maďarska odkúpil v roku 2017 väčšiu časť niekdajšieho bytu Grosschmidovcov. Výstava je výsledkom slovensko-maďarskej spolupráce. Rekonštrukcia bola financovaná z Fondu Gábora Bethlena. Zariadenie a vybavenie výstavy bolo zabezpečené prostredníctvom dotácie z maďarského fondu a slovenského Fondu na podporu kultúry národnostných menšín.

Galéria k článku

Súčasťou expozície sú aj obrazy a fotografie. Návštevníkov výstavy usmerňujú Máraiove citáty, ktoré chronologicky a tematicky prezentujú jeho životopis a dielo. Texty sú doplnené aj rôznymi dokumentmi a zväzkami kníh. Návštevníci v rámci expozície môžu spoznať aj život manželky Máraia Loly, pričom od jej rodiny pochádza aj dámsky sekretár z roku 1838. Výstava zahŕňa aj prezentáciu života brata spisovateľa, filmového režiséra Gézu Radványiho, a to prostredníctvom zvukových nahrávok s príbehmi o Košiciach, o ich rodinnom dome či škole. Zároveň sú k dispozícii aj ukážky jeho filmov.

 

Zdroj: TASR

Komentáre