Spoznali sme semifinalistov MS, nechýbajú senzácie

SvetŠport

Hokejisti Nemecka postúpili do semifinále 86. MS. Vo štvrťfinálovom zápase v Rige zdolali favorizovaných Švajčiarov 3:1. Medzi najlepšiu štvorku sa prebojovali po dvoch rokoch, na MS 2021 obsadili 4. miesto.

Radosť Nemcov po postupe / TASR-AP

Hokejisti Nemecka postúpili do semifinále 86. MS. Vo štvrťfinálovom zápase v Rige zdolali favorizovaných Švajčiarov 3:1. Medzi najlepšiu štvorku sa prebojovali po dvoch rokoch, na MS 2021 obsadili 4. miesto. V semifinále sa stretnú s USA, ktoré zdolali Česko 3:0. Pre Švajčiarov, ktorí do štvrťfinále postúpili z 1. miesta v "slovenskej" B-skupine, sa turnaj skončil. Štvrtýkrát po sebe stroskotali na MS už v úvode vyraďovacej časti.

Nemci išli v prvej tretine do tesného náskoku, na ktorý Švajčiari zareagovali v úvode druhej časti. Jej záver však patril Nemcom, ktorí si gólmi Peterku a Sturma vypracovali rozhodujúci náskok. Ten v druhej tretine dokázali ubrániť, keď Švajčiarom dovolili iba minimum výraznejších šancí skórovať.

Švajčiarsko - Nemecko 1:3 (0:1, 1:2, 0:0)
        Góly: 21. Siegenthaler (Fiala, Kukan) - 7. Kastner (Wissmann, J. Müller), 38. Peterka (Kahun, Gawanke), 39. Sturm (Stachowiak, J. Müller). Rozhodovali: Frandsen (Dán.), Sewell (V. Brit.) - Wyonzek (Kan.), Yletyinen (Švéd.), vylúčení: 4:2 na 2 min., navyše Seider (Nem.) 5 min. + DKZ za narazenie, presilovky: 0:0, oslabenia: 0:1, 7411 divákov.
         Švajčiarsko: Mayer – Kukan, Siegenthaler, Glauser, Moser, Loeffel, Marti, Fora – Riat, Hischier, Fiala – Ambühl, Corvi, Niederreiter – Simion, Haas, Miranda – Bertschy, Richard, Herzog – Senteler
        Nemecko: Niederberger – Seider, M. Müller, Wissmann, J. Müller, Gawanke, Szuber, Wagner – Tiffels, Kahun, Peterka – Ehl, Sturm, Soramies – Fischbuch, Kastner, Noebels – Schütz, Stachowiak, Tuomie - Varejcka

Švajčiari začali zápas náporom, ale nedokázali ho premeniť na rýchly gól. Nemci postupne zlepšili svoj výkon a v ofenzíve boli čoraz viac nebezpeční. V 7. minúte zvolil Kastner strelu spoza obrancu, ktorá prešla brankárovi Mayerovi popod rameno a puk sa dokĺzal za bránkovú čiaru - 0:1. Ďalšie minúty prvej tretiny priniesli vyrovnaný hokej aj zaujímavé situácie, ale bez zmeny skóre.
        Po 47 sekundách prostrednej časti bolo vyrovnané, keď sa Švajčiari usadili v pásme a Siegenthaler zakončil kombináciu strelou zo strednej vzdialenosti - 1:1. Nemci v nej nevyužili tri presilovky, Švajčiarom sa naskytla príležitosť vyrovnať od 32. minúty, keď dostal Seider trest na 5 minút a do konca zápasu. Nemci však dlhé oslabenie nielenže ustáli, no po ňom sa po efektnej sťahovačke presadil Peterka - 1:2. Zaskočení Švajčiari následne nevyužili presilovku, počas ktorej Nemci ušli do protiútoku, v ktorom Stachowiakovu prihrávku zužitkoval Sturm - 1:3.
        Tretia tretina priniesla urputnú snahu Švajčiarov o vyrovnanie, no Nemci aktívne bránili dvojgólový náskok. Nemci sa v záverečnej časti vyhli oslabeniam a ich organizovaná defenzíva robila veľké problémy Švajčiarom. Tí dvakrát trafili do žŕdky a brankára Niederbergera nedokázali prekonať ani počas hry so šiestimi korčuliarmi.

hlasy (zdroj: iihf.com):
        Justin Schütz, útočník Nemecka: "Je to úžasný pocit. Pred zápasom sme si povedali, že musíme hrať našu hru. Turnaj sme začali tromi prehrami po sebe, ale stále sme si verili. Naša hra bola o poctivom forčekovaní, tvrdých súbojoch a dôslednej hre v obrannej zóne. To je to, čo stálo za dnešným víťazstvom."
        Dean Kukan, obranca Švajčiarska: "Neviem, čo sa stalo. Mali sme šance na skórovanie, ale nedokázali sme to. Vôbec nám nešli ani presilovke. V prvej tretine sme začali dobre, ale to bolo všetko. Sme sklamaní."

Američania potvrdili skvelé výkony zo skupiny / TASR-AP

USA do semifinále, DeSmith: "Dokážeme súperov prevýšiť"

Hráčii USA postúpili do semifinále 86. MS. Vo štvrťfinálovom zápase v Tampere zvíťazili nad Českom 3:0 po góloch Matta Coronata, Nicka Perbixa a Cuttera Gauthiera. V boji o finále narazia na Nemcov, ktorí vyradili vo štvrtok Švajčiarov (3:1).

Američania mali navrch herne i strelecky, brankárovi Caseymu DeSmithovi stačilo k čistému kontu 15 úspešných zákrokov. USA prestrieľali súpera 34:15, premožiteľa nenašli ani v ôsmom zápase na prebiehajúcom šampionáte. Do semifinále MS sa prebojovali tretíkrát za sebou. Čechom sa revanšovali za vlaňajšiu prehru v súboji o bronz v rovnakej hale (4:8).

štvrťfinále MS
        USA - Česko 3:0 (1:0, 1:0, 1:0)
        Góly: 13. Coronato (Hutson, Mackey), 29. Perbix (Grimaldi), 50. Gauthier (Tynan). Rozhodovali: Frandsen (Dán.), Sewell (V.Brit.) - Wyonzek (Kan.), Yletyinen (Švéd.), vylúčení: 2:1 na 2 min., presilovky a oslabenia: 0:0, 7411 divákov.
        USA: DeSmith – Samberg, Perbix, Kleven, Perunovich, Thrun, Mackey, Hutson – Grimaldi, Bonino, A. Tuch – Bjork, O'Connor, Garland – Gauthier, Tynan, Mazur – Farrell, Brown, Coronato – L. Tuch
        Česko: Vejmelka – Kundrátek, Kempný, Košťálek, Dvořák, Zbořil, Jordán, Němeček – Kubalík, Sobotka, Červenka – Beránek, Černoch, Flek – Kaut, Zohorna, Smejkal – Tomášek, Špaček, Voženílek – Lenc

USA nastúpili bez útočníka Eyssimonta, ktorý dostal dištanc za zákrok na obrancu Sandina v zápase so Švédskom (4:3 pp). Po obojstranne opatrnom začiatku sa ako prví osmelili Američania, ktorí sa začali presadzovať svojou silnou stránkou - dlhým manévrovaním s pukom a rotáciou hráčov v útočnom pásme. Po takejto situácii padol aj prvý gól, v 13. minúte sa dostal k dorážke Coronato a z otočky po biliardových odrazoch puku otvoril skóre. Gól ešte viac rozkrútil americký kolotoč pred Vejmelkom. Česi nevedeli nájsť rytmus, za celú prvú dvadsaťminútovku vyslali iba dve strely na bránku. Do 2. tretiny vstúpili trochu živšie, brankár DeSmith musel byť v strehu po pokusoch Zbořila a Fleka. Američania však ustáli menší český nápor a v polovici stretnutia zvýšili náskok, keď obranca Perbix spoza ľavého kruhu vymietol ľavý horný roh bránky Vejmelku. Česi sa len s námahou dostávali do šancí, v 38. min Špačeka zastavil betónom DeSmith. Tréner Jalonen v 3. tretine premiešal zostavu a stiahol hru na tri formácie, no ani to Čechom nepomohlo. Nedarilo sa im v koncovke, krátko po prestávke Červenka v nájazde stroskotal na DeSmithovi. A keď v 50. min Gauthier po vyhratom buly parádne trafil k bližšej žŕdke, bolo jasné, že USA si už postup nenechajú ujsť. Česi tri a pol minúty pred koncom odvolali brankára, no duel už nedokázali zdramatizovať.

hlasy aktérov (zdroj: ČT Sport, IIHF):
        Nick Bonino, kapitán USA: "Sme plní sebavedomia, no vieme, aké ťažké je na tomto turnaji víťaziť, aké náročné je získať medailu. V semifinále sa budeme opäť sústrediť na našu hru, preštudujeme si súpera a jeho herný štýl, no hlavná koncentrácia bude na náš výkon."
        Casey DeSmith, brankár USA: "Myslím si, že predvádzame skutočne výborný hokej. Hráme rýchlo, spoliehame na naše silné zbrane, dokážeme súperov prevýšiť a vypláca sa nám aj naša poctivá defenzívna hra."
        Dominik Kubalík, útočník ČR: "Je to pre nás veľké sklamanie. Nezačali sme, ako sme chceli, prvá tretina mala byť z našej strany lepšia. Potom sme to tlačili celý zápas pred sebou. Presilovky nám nepomohli, mali sme veľmi málo striel. Za celý turnaj sme nedali ´ušmudlaný´ gól, málo sme si za tým chodili. Veľmi ma to mrzí. Skutočne som si myslel, že toto bude zápas, ktorý zvládneme. USA majú tím plný mladých hráčov, ktorí majú budúcnosť pred sebou, jasne nás prevýšili."
        Roman Červenka, kapitán ČR: "USA boli hokejovo lepší, ale to neznamená, že sme im to nemohli znepríjemniť. Američania nás nepúšťali do šancí, tých pár, do ktorých sme sa dostali, bolo treba využiť. Škoda tej mojej nepremenenej v úvode tretej tretiny, ak by bol z toho gól, dalo by nám to krv do žíl. V hale bolo ticho, ťažko sa hrá hokej bez ľudí, ale na to sa nedá vyhovárať, pre oba tímy to bolo rovnaké."

Kanada postúpila 8-krát za sebou do semifinále

Kanadskí hokejisti postúpili do semifinále 86. MS. Vo štvrťfinálovom dueli v Tampere zdolali vo štvrtok obhajcov titulu Fínov 4:1.

Domáci sa tak s turnajom lúčia, v najlepšej štvorke MS budú chýbať prvýkrát od roku 2018. V repríze uplynulých troch finálových duelov si oba tímy vytvorili množstvo šancí, no Kanaďania sa dopustili v defenzíve menej chýb a v koncovke boli oveľa efektívnejší. Fínom tak odplatili vlaňajšiu finálovú prehru z rovnakej arény (3:4 pp). Do semifinále MS postúpili ôsmykrát za sebou.

Kanada - Fínsko 4:1 (1:0, 1:0, 2:1)
        Góly: 8. Quinn (Crouse), 31. Blais (Neighbours, Barron), 43. Carcone (Weegar, Middleton), 58. Toffoli - 57. Hartikainen (Rantanen, Lehtonen). Rozhodovali: Holm (Švéd.), Hribik (ČR) - Briganti (USA), Hynek (ČR), vylúčení: 4:1 na 2 min., presilovky a oslabenia: 0:0, 11.529 divákov.
        Kanada: Montembeault - Weegar, Middleton, Bear, Hunt, Myers, Joseph, Barron - Fantilli, Glass, Lucic - Quinn, Laughton, Crouse - Blais, Krebs, Neighbours - Toffoli, McBain, Carcone
        Fínsko: Larmi - Ohtamaa, Lehtonen, Koivisto, Määttä, Pokka, Seppälä, Matinpalo, Friman - Rantanen, Manninen, Hartikainen - Kapanen, Suomela, Kakko - Armia, Lammikko, Pesonen - Anttila, Björninen, Oksanen

Zápas sa začal v strhujúcom tempe. Fíni sa chceli chopiť taktovky a tlačili sa do bránky, no narážali na kompaktný defenzívny blok súpera. Kanaďania hrozili nebezpečnejšie, Neighboursa ešte vychytal Larmi, v 7. min však Quinn prenikol po pravej strane, prekabátil Ohtamaau a strelou popod betón prekonal fínskeho brankára. Vzápätí mohlo byť 2:0 po bekhendovom zakončení Weegara, Larmi tentoraz zasiahol. Severania sa nevedeli presadiť ani v presilovkách, kde im chýbal moment prekvapenia. Do útoku zavelila potom ich najväčšia hviezda, Rantanen sa dvakrát dostal do čistej šance, v oboch prípadoch stroskotal na Montembeaultovi, ktorý stopol aj Hartikainena. "Suomi" zvýšili tlak, chvíľami totálne zavreli Kanaďanov v ich pásme. Počas náporu však prepadávali vzadu a v polovici zápasu Blais z prečíslenia zavesil - 2:0. Zaváhali však aj kanadskí obrancovia, do únikov sa dostali najprv Kakko a potom Kapanen, obaja v koncovke neuspeli. Nepremenené šance ich mohli mrzieť, v 43. min kanadskí hráči vyšachovali domácich a nepokrytý Carcone zakončil ponad padajúceho Larmiho - 3:0. Z tohto knokautu sa už Fíni nespamätali. V 3. tretine pôsobili chvíľami bezradne. V závere pri power play bez brankára dokázali ešte znížiť zásluhou dôrazného Hartikainena, no záverečné slovo mal Toffoli, ktorý do prázdnej bránky stanovil na konečných 4:1 pre Kanadu.

Sakari Manninen, útočník Fínska: "Minulý rok bol minulý rok, teraz máme úplne iné pocity. Chceli sme zvíťaziť, no nebol to náš deň. Kanaďania boli efektívnejší, dobre bránili a mali výborného brankára. Zaslúžili si zvíťaziť. Žiaľ, tento rok nám to nevyšlo."

Lotyši šokovali veľkého favorita

Lotyši v semifinále proti Kanade

Domáci Lotyši historicky prvýkrát postúpili do semifinále MS. Vo štvrtkovom štvrťfinále zaskočili favorizovaných Švédov, ktorých zdolali 3:1. V boji o účasť vo finále sa stretnú s Kanadou, ktorá si poradila s Fínskom 4:1. Druhú semifinálovú dvojicu tvoria tímy USA a Nemecka.

Lotyši išli do vedenia v prvej tretine gólom Ločmelisa, na ktorý Švédi reagovali v polovici zápasu gólom Liljegrena. Lotyši rozhodli o víťazstve gólmi Indrašisa a Jaksa, na ktoré už Švédi nedokázali zareagovať a štvrtý rok po sebe budú na MS bez medailí. Vypadli napriek tomu, že súpera prestrieľali 41:15.

Švédsko - Lotyšsko 1:3 (0:1, 1:0, 0:2)
        Góly: 30. Liljegren (Raymond, A. Lindholm) - 13. Ločmelis (Rih. Bukarts, Cibulskis), 46. Indrašis (Rih. Bukarts, Jaks), 54. Jaks (Rih. Bukarts, Indrašis). Rozhodovali: Kaukokari (Fín.), MacFarlane - Davis (obaja USA), Mackey (Kan.), vylúčení: 2:4 na 2 min., navyše Dzierkals (Lot.) 5 min. + DKZ za bodnutie hokejkou, presilovky: 0:1, oslabenia: 0:0, 9200 divákov.
        Švédsko: Lars Johansson – Liljegren, Tömmernes, Pudas, A. Lindholm, Bengtsson, Nemeth, Folin – Raymond, P. Lindholm, Carlsson – Zetterlund, Lindberg, Grundström – Nylander, Johansson, Everberg – Silfverberg, De La Rose, Sörensen – Berggren
        Lotyšsko: Šilovs – Balinskis, Zile, Rubins, Jaks, Čukste, Freibergs, Cibulskis, Golovkovs – Daugavinš, Abols, Balcers – Dzierkals, Batna, Rob. Bukarts – Krastenbergs, Smirnovs, Andersons – Indrašis, Ločmelis, Rih. Bukarts

Od prvých minút sa hralo vo svižnom tempe a Lotyši ukazovali, že si pred domácim publikom veria. V úvode si vypracovali dve sľubné šance a v 13. minúte išli do vedenia. Nepokrytý Ločmelis sa pred bránkou dostal k puku a zblízka prekonal brankára Johanssona - 0:1. Švédi mali v ďalšom priebehu prvej tretiny herne navrch, no ich hre chýbal moment prekvapenia a veľkou prekážkou bol aj brankár Šilovs.
        V druhej tretine bola strelecká prevaha severanov ešte výraznejšia (13:1), no vyťažili z nej iba jeden gól. Raymond mu v útočnom pásme prenechal puk a následná strela spoza obrancu zapadla nad Šilovovu lapačku - 1:1. V 36. minúte sa zápas skončil pre Dzierkalsa, no Lotyši sa obetavou hrou v defenzíve ubránili päťminútovému oslabeniu.
        Švédi mali naďalej problémy v koncovke a s pribúdajúcim časom bola na ich hre viditeľná nervozita. Indrašis nasmeroval Lotyšov k historickému víťazstvu v 46. minúte, keď si v útočnom pásme efektne poradil s obrancom Pudasom a prestrelil Johanssona - 1:2. Švédi krátko na to nezužitkovali presilovku a po nej pykali v oslabení, keď strelu Jaksa neudržal brankár Johansson - 1:3. Švédi sa snažili o nápor, dostali sa aj k hre so šiestimi hráčmi, no defenzíva Lotyšov odolala.

Ralfs Freibergs, obranca Lotyšska: "Teraz už vieme, že môžeme zvíťaziť v každom zápase. Už pred týmto zápasom sme nemali žiadny stres. Hovorili sme si: Prečo nie? A ideme do Tampere. Toto je pre nás raz za život."

Karlis Čukste, obranca Lotyšska: "S touto partiou chalanov a pred týmito fanúšikmi je to niečo špeciálne. Je to jedna z top vecí, aké som v hokeji a v živote zažil. Počas zápasu bolo zopár momentov, keď nás (Švédi) tlačili, ale my sme sa dokázali brániť. Nikdy nevieme, ako to dopadne, ale ovplyvniť vieme našu snahu a preto do toho vždy dávame sto percent."

Timothy Liljegren, obranca Švédska: "Chceli sme byť na turnaji dlhšie. Vedeli sme, že to bude ťažký zápas. Myslím si, že sme hrali dobre, no nedokázali sme skórovať. Oni využili svoje šance, my nie. V zápase bola skvelá atmosféra. Bolo príjemné byť súčasť mužstva a reprezentovať na šampionáte, no po tejto prehre sa cítime veľmi zle."