Prihlásiť sa je nutné čím skôr, záujem je totiž vysoký.
Mladí ľudia zo Slovenska majú už 25. rok možnosť vycestovať na medzinárodný dobrovoľnícky tábor do zahraničia. K dispozícii majú zhruba 2000 dobrovoľníckych ponúk po celom svete. Leto tak môžu stráviť napríklad na Islande, v Španielsku, Nemecku, Francúzsku, ale aj v exotike, ako je Japonsko, Taiwan, India, Srí Lanka či Mexiko.
„Je to možnosť spoznať krajinu, kultúru a miestnych obyvateľov inak. Medzinárodné dobrovoľnícke tábory sú jedinečnou možnosťou budovania tolerancie k odlišným národnostiam,“ povedala koordinátorka vysielania dobrovoľníkov do zahraničia INEX Slovakia Miroslava Zváčová.
Ako ďalej uviedla, v minulom roku vyslala nezisková organizácia najviac dobrovoľníkov do Nemecka, Talianska a na Island. Veľmi populárne sú ale aj európske krajiny – Španielsko, Portugalsko, Francúzsko a iné. Dobrovoľníci boli tiež na Srí Lanke, v Japonsku a vo Vietname.
Mladí môžu do zahraničia vycestovať na dva, maximálne tri týždne, zväčša v letných mesiacoch od júna do septembra. Pomáhajú tak pri oprave historických pamiatok, organizovaní festivalov, pripravujú aktivity pre deti alebo ľudí s postihnutím. Ako prezradila Zváčová, najviac táborov je pritom renovačných a environmentálnych.
Dobrovoľníčiť sa dá aj na slovenských hradoch
Záujem o workcampy je naozaj vysoký. Len ročne sa ich zúčastní 14-tisíc dobrovoľníkov z celého sveta, pričom sa dbá na to, aby boli medzinárodné. To znamená, že jedného workcampu sa môžu zúčastniť maximálne dvaja účastníci z jednej krajiny. Skupina je pritom zmiešaná, tvoria ju muži aj ženy.
„Každá skupina 6-15 dobrovoľníkov má svojich lídrov vyškolených partnerskou organizáciou. Ich komunikačným jazykom je angličtina, spoznajú ľudí z celého sveta, čím sa stanú samostatnejšími, sebavedomejšími, obohatení o nové skúsenosti, zážitky a stále oceňovanejšie soft-skills,“ priblížila Zváčová.
Tento rok budú dobrovoľnícke tábory prebiehať opäť aj na Slovensku, bude ich celkovo osem. Dobrovoľníci budú opravovať hrady Čabraď, Brekov, Lipovce a Obišovce. Okrem toho sa budú podieľať na príprave programu pre ľudí s postihnutím alebo sa zúčastnia environmentálnych táborov.
Každý dobrovoľník ale musí rátať s povinnými poplatkami. Účastnícky príspevok za prvý tábor predstavuje 75 eur, poplatok za druhý tábor je 50 eur. Okrem toho si záujemca hradí aj cestu a poistenie. Na tábore má zabezpečené ubytovanie, stravu a niekedy aj víkendový program. Ako zdôraznila Zváčová, prihlásiť sa je nutné čím skôr, kým je väčší výber a voľné miesta.
História organizovania medzinárodných dobrovoľníckych táborov siaha do roku 1920, kedy sa konal prvý tábor vo francúzskej dedine Esnes en Argonne zničenej po prvej svetovej vojne. INEX Slovakia organizuje medzinárodné tábory na Slovensku a zároveň vysiela slovenských dobrovoľníkov do zahraničia do organizácií zastrešených v medzinárodných sietiach, ktorých je členom a partnerom. Za tento čas vyslal 8114 slovenských dobrovoľníkov.
Autorka: LEA HEILOVÁ