Ostatné druhy stromov sa v ich okolí nedokážu uchytiť.
O odstraňovanie inváznych rastlín v meste Košice sa stará Správa mestskej zelene (SmsZ), ktorá zároveň realizuje aj náhradnú výsadbu.
„Mnohí občania sa zaujímajú, prečo je nutné odstrániť niektoré stromy v meste. V niektorých prípadoch ide o výrub v zmysle rozhodnutia okresného úradu, zatiaľ čo v iných prípadoch zase o výrub inváznych drevín, ktoré musia byť odstránené podľa platnej legislatívy,“ uviedla SmsZ s tým, že k plánovaniu výrubu pristupuje citlivo.
Výrub inváznych drevín sa podľa nej však nestretáva s pochopením občanov.
„Zákon neukladá povinnosť náhradnej výsadby za invázne dreviny, aj napriek tomu realizujeme vo vhodnom vegetačnom termíne náhradnú výsadbu minimálne v pomere 1:1,“ dodala SmsZ.
Na Slovensko boli invázne druhy drevín dovezené alebo sa rozšírili z iných krajín a v minulosti sa bežne vysádzali. V Košiciach tvoria aj celé aleje či stromoradia, typickým druhom je javorovec jaseňolistý a pajaseň žliazkatý.
„Tieto druhy sú krátkoveké a ich drevo je krehké. Najmä u starších stromov výrazne stráca pevnosť a môže dôjsť k poškodeniu počas silného nárazového vetra,“ povedala SmsZ.
Ich semená vyklíčia aj v puklinách stavieb, ciest a chodníkov. Keďže vedia prežiť na nehostinných miestach, ničia tak komunikácie, budovy aj podzemné siete a ostatné druhy stromov sa okolo nich nedokážu uchytiť.
„Invázne dreviny sú takisto do rôznej miery toxické a toxíny inhibujúce rast konkurentov vylučujú aj do pôdy,“ objasnila SmsZ.
Zdroj: TASR