Spustené závory na Malej stanici v Košiciach majú svoje opodstatnenie

KošiceSpravodajstvo

Jednou z príčin sú aj rekonštrukčné práce.

Pri Malej stanici v Košiciach sa tvoria kolóny. V čase popoludňajšej špičky tam stoja autá v rade kvôli závorám, ktoré sú spustené aj dlho po tom, ako prejde vlak.

V tomto úseku ide o dvojkoľajné priecestie na trase Barca – Košice na Jarmočnej ulici v Košiciach. Priecestie je zabezpečené priecestným zabezpečovacím zariadením svetelným s dvojitými závorami. Jeho činnosť je riadená automaticky jazdou vlaku a otváranie závor po prejazde vlaku je riadené takisto automaticky,“ vysvetlila Ria Feik Achbergerová zo Železníc Slovenskej republiky.

V praxi to znamená, že na koľajniciach je zabudované zariadenie, ktoré spúšťa, respektíve dvíha závory, keď po ňom prejde vlak. Toto je aj prípad Malej stanice v Košiciach. Aj napriek tomu, že vlak prešiel a vodičovi zmizol z dohľadu, je teda možné, že ešte nedorazil do časti, kde sa zabudované zariadenie nachádza, a preto sú závory stále spustené.

Foto
Pri Malej stanici v Košiciach sa tvoria kolóny  / TV KOŠICE

Feik Achbergerová pripomenula, že uplynulé týždne kolóny spôsobovali aj rekonštrukčné práce:

„V období od 13.3. do 25.4. a od 9.5. do 18.5. prebiehali v Železničnej stanici Barca výlukové práce z dôvodu komplexnej rekonštrukcie železničného zvršku a spodku výhybiek číslo 1 až 20, v dôsledku ktorých dochádzalo k výlukám traťových koľají medzi Železničnou stanicou Barca a Železničnou stanicou Košice. Jazda vlakov bola teda vykonávaná iba po jednej traťovej koľaji.“

Akonáhle teda prešiel stanicou jeden vlak, prichádzal do nej ďalší a závory tak ostali spustené dlhšie, čo potvrdila aj Feik Achbergerová:

„K dlhšiemu uzavretiu závor daného priecestného zabezpečovacieho zariadenia dochádzalo výlučne z dôvodu vyššej intenzity vlakovej dopravy. Príčinou teda neboli poruchy tohto priecestného zabezpečovacieho zariadenia.“

K zhustenej premávke dochádza najmä v čase od 5.00 do 21.00 hod. kvôli spojom v smere do a z Humenného a Čiernej nad Tisou a tiež od 10.00 do 18.00 hod. kvôli obojsmerným spojom do Moldavy nad Bodvou a Budapešti.

 

Autor: RÁDIO KOŠICE

 

Komentáre