Staň sa cyklokráľom Abova. Výzva č. 4: Železný vrch – Lajoška

KošiceTuristicKE

Po minulom upršanom víkende to teraz vyzerá pre fanúšikov cykloturistiky výrazne lepšie a my sa tak môžeme schuti pustiť do zberu ďalších vrcholov Vrchárskej koruny Abova.

Foto
Malebné miesto na Železnom vrchu / KOŠICE ONLINE

Dnešná trasa patrí medzi moje obľúbené. Ponúka totiž spojenie občerstvovacích možností s málo poznaným a pritom mimoriadne pôsobivým miestom zvaným Železný vrch.

Možností na dosiahnutie oboch dnešných vrcholov je viacero, no my sa vydáme na okruh, ktorý je zhovievavý aj k menej zdatným vrchárom a zároveň umožňuje vychutnať si kvalitné cyklotrasy.

Štartujeme tradične z Lokomotívy a to, ako sa dostanete na Jahodnú, nechávam na vás. Možností je totiž naozaj veľa. Z pohľadu bezpečnosti a minimalizácie s cestnou premávkou je samozrejme najlepšie zamieriť lesnou cestou na Horný Bankov a následne pokračovať po červenej, alebo žltej značke do známeho rekreačného strediska. Jedna štartovacia kofolka a vyberáme sa v ústrety lyžiarskeho svahu. V jeho pravej dolnej časti sa napájame na „starú židovku“ a po výborne značenej cykloceste smerujeme miernym stúpaním (bez väčších problémov ho zvláda aj môj desaťročný syn) k bodu „Pogaň tábor“.

Foto
Pamätný kameň Pogaň tábor pripomína ťažké obdobie židovského obyvateľstva / KOŠICE ONLINE

Pogaň tábor

Toto miesto je z pohľadu orientácie veľmi dôležité a pokojne si tu teda oddýchnite. Umožní vám to obzrieť si zblízka kameň s nápisom „Pogáň tábor 1944 VI – X“. Ten nám pripomína tábor vojenského židovského pracovného útvaru, ktorý tu počas druhej svetovej vojny budoval strategickú cestu. Viditeľné sú ešte aj základy dvoch barakov, v ktorých bolo ubytovaných niekoľko stoviek Židov.

Ak by ste pokračovali ďalej po cykloznačke, tak prídete až na horskú chatu Lajoška. My sa však vydáme inou, neznačenou cestičkou. Pri tabuľke Pogaň tábor teda nezabočíme prudko doľava, ale pokračujeme rovno. V podstate tu platí jedna jednoduchá rada – pokračujte rovno a potom doľava smerom hore. Potrebujeme sa totiž napojiť na žltú turistickú značku vedúcu od Lajošky. Pre lepšiu orientáciu prikladáme mapku.

Foto
Skratka na Železný vrch od Pogaň tábora / KOŠICE ONLINE

Verím, že ste sa nestratili a dokázali ste sa napojiť na žltú. Potom je to už jednoduché a smerom doprava mierime istým krokom k malebnému Železnému vrchu. Blízkosť cieľa naznačuje príjemný ihličnatý les. Ešte minútka a sme tam.

805 m n.m., GPS: 48.7825647N, 21.0955250E

Foto
Informačná tabuľa pripomína slávu tohto miesta / KOŠICE ONLINE

Informačná tabuľa ponúka exkurz do zaujímavej vojenskej histórie tohto miesta, pamätník ponúka ideálnu príležitosť na cennú fotku do albumu vrcholov VKA. Ak máte čas, vyberte sa poza týčiaci sa vysielač na ďalšiu krásnu lúku, cez ktorú pokračuje žltá značka smerom dolu do Košickej Belej. Varovanie pre cyklistov, týmto smerom to však od lúky ďalej radšej neskúšajte. Raz som sa z čírej neznalosti vybral na Železný vrch po žltej smerom od Belej a boli to muky Ježišove. Nekonečné tlačenie bicykla prudkým lesným kopcom mi dalo zabrať viac ako objasnenie pôvodu diplomových prác posledných dvoch predsedov parlamentu dohromady.

Po oddychu na Železnom vrchu a pocte vojenským legionárom sa vraciame po žltej značke smerom na Prednú holicu. Pár výživnejších kopčekov dá zabrať predovšetkým v čase mokrého lesa, no inak je to príjemná „húpačka“. Na našu starú známu cyklocestu od Pogaň tábora sa napojíme pár metrov pred Lajoškou.

Foto
Takto sme poznali Lajošku kedysi / KOŠICE ONLINE

Lajoška tento rok neosvieži

Miesto zisku našej druhej dnešnej prémie VKA by bolo za normálnych okolností zároveň miestom sladkej odmeny v podobe oroseného nápoja. Keďže však prechádza populárna Lajoška rekonštrukciou, musí vás tentoraz chatárka Janka zdvorilo odmietnuť a odmenou za výstup je aspoň fotka stavby, ktorá sa teraz mení každým týždňom. Na „pifko“, „kolbas“ či „prašeny sir“ si teda ešte musíme počkať.

906 m n.m., GPS: 48.7638908N, 21.0786692E

 

Foto
A takto to vyzerá na Lajoške teraz / KOŠICE ONLINE

Vystačíme si teda zo zásobami z domu a vydávame sa na cestu späť. Ako všetci vedia, táto fáza je veľmi príjemná a ide o dlhý zjazd po cykloznačke. Pre romantikov však máme k dispozícii jeden tip – objavte čarovné Tri studničky!

Foto
Čarovné tri studničky / KOŠICE ONLINE

Chce to jediné, správne odbočiť. Aj v tomto smere vám pomôžeme mapkou, pretože táto cestička značená nie je. Ak tam však trafíte, ocitnete sa na jednom z najčarovnejších miest v okolitých lesov. Nezablúdili ste? Super! Ja som však práve dostal od manželky po hlave. „Načo im prezrádzaš studničky?“ Veru, naše  obľúbené miesto opekačiek by malo ostať utajené. Ak ho teda objavíte, nikomu o ňom nehovorte. 😊

Foto
Smerom z Lajošky nezabudnite odbočiť z cyklocesty. Odmenou budú Tri studničky / KOŠICE ONLINE

Od studničiek pokračujeme jedinou možnou cestou ďalej a po napojení sa na žltú značku prichádzame na horný koniec obce Vyšný Klátov. Najľahšou cestou do Košíc je samozrejme asfaltka dole dedinou, no my si to urobíme krajšie. Ponad horné domy teda pokračujeme po cykloceste ponad obec a na informačných tabuliach sa dozvedáme o slávnych Klátovských meteoritoch. Krátkym stúpaním prichádzame k hnojisku, kde sa asfaltová cesta končí. Pokračujeme však ďalej a pri informačnej tabuli a majestátnej čerešni bočíme na dolnú lúku. Popod les Veľký Buchberk prichádzame lúkami na asfaltku a tu sa môžete vybrať doprava i doľava. My si vyberáme prvú možnosť a nasleduje zjazd k potoku Vrbica. Po jeho prebrodení (ak by bola vyššia hladina dá sa obísť obchádzkou doľava) pokračujeme po asfaltovej cykloceste a prichádzame k chate Klatovianka. A keďže sme obstáli na Lajoške nasucho, nemôžeme odolať príjemnej zastávke vo westernovom mestečku (ktoré sa však v posledných rokoch bohužiaľ mení na vilovú štvrť).

Potom je to už len o návrate domov. Mojou obľúbenou je cesta cez Girbeš, popri chatkách a s vyústením pri kolibe nad sídliskom KVP. Na stránku Vrchárskej koruny Abova odosielame ďalšie dve vrcholové fotky a nás už teraz svrbia nohy na ďalšiu cyklovýzvu. S tou tu pre vás budeme opäť v piatok.

Autor: PETER JESENSKÝ

Komentáre