Starosta a poslanci Furče sa ujali svojich funkcií

KošiceSpravodajstvo

Zloženie miestneho zastupiteľstva sa výrazne zmenilo.

V mestskej časti Košice – Dargovských hrdinov sa včera (4.12.) uskutočnilo ustanovujúce zastupiteľstvo. Svojej funkcie sa ujali trinásti poslanci a staronový starosta Jozef Andrejčák, ktorý bude viesť košické sídlisko už tretie volebné obdobie. „Na ustanovujúcom zastupiteľstve, respektíve na tej pracovnejšej časti sme schválili Radu miestneho zastupiteľstva ako poradný orgán starostu a taktiež komisie miestneho zastupiteľstva ako poradné kontrolné orgány s tým, že práve do tých komisií boli navolení jednotliví poslanci podľa toho jednotlivého záujmu, v ktorej oblasti by chceli pracovať v rámci komisií,“ uviedol Andrejčák.

Foto
Dargovských hrdinov / facebook.com/dargovskychhrdinov

V porovnaní s predchádzajúcim volebným obdobím sa zloženie miestneho zastupiteľstva výrazne zmenilo. Strana Smer-SD mala deväť poslancov, teraz má len jedného. Sedem kresiel obsadia kandidáti pravicovej koalície, dvaja sú nezávislí a po jednom poslancovi majú strany Šanca, Šport do Košíc a na Východ, ako aj zoskupenie OĽaNO, Sme rodina, Zmena zdola a Demokratická Únia. Ako skonštatoval Andrejčák, aj napriek rôznorodému zloženiu zastupiteľstva očakáva aktívnu spoluprácu: „Ja verím, že nájdeme kompromis pri jednotlivých otázkach, problémoch, respektíve pri schvaľovaní jednotlivých vecí a myslím si, že spolupráca s poslancami miestneho zastupiteľstva bude dobrá, pragmatická a v prospech mestskej časti. Hlavne musíme si už predbežne pripraviť rozpočet mestskej časti. Počkáme si na jednotlivé, takpovediac čísla z mesta, z mestského rozpočtu a začíname pripravovať postupne už projektovú prípravu na jednotlivé investičné akcie, ktoré by sme chceli zahrnúť do rozpočtu.“

Najväčším problémom na Furči je to, že sa ako jediná košická mestská časť nemôže uchádzať o eurofondy. Ešte z čias bývalého starostu spláca dlh voči Štátnemu fondu rozvoja bývaniu, na ktorý ide ročne viac ako 120-tisíc eur. „Fondy môžu pomôcť vo všetkom, pretože Fond rozvoja bývania, Fond rozvoja vidieka, zazeleňovanie, vzdelávacie, edukatívne programy, týchto programov je skutočne veľa. Keďže máme taký systém, aký máme v Košiciach, že môžeme aj cez mestské podniky žiadať, ktoré spravujú rôzne časti, napríklad zeleň alebo komunikácie alebo detské ihriská, tak myslím si, že tam je náš priestor, aby sme žiadali o eurofondy,“ vysvetlila europoslankyňa Monika Smolková, ktorá sa zúčastnila včerajšieho zastupiteľstva.

 

Autor: RÁDIO KOŠICE

 

Komentáre