Starostlivosť o imobilných pacientov v domovoch sociálnych služieb na východe sa zlepší

VýchodSpravodajstvo

Pomôžu im sprchovacie ležadlá.

Pre zamestnancov domovov sociálnych služieb je fyzicky najnáročnejšia práca s imobilnými klientmi. Práve pre nich sú zamerané sprchovacie ležadlá, ktoré pribudnú v ôsmich zariadeniach Prešovského samosprávneho kraja (PSK) a Košického samosprávneho kraja (KSK). Dve poslúžia klientom v domove sociálnych služieb v Barci.

„Opatrovatelia budú mať jednoduchšiu prácu s klientmi, hlavne imobilnými. Systém bude spočívať v tom, že  týchto imobilných klientov priamo z lôžka si naložia na kúpacie vozíky. S týmito kúpacími vozíkmi dôjdu do umyvárky, kde klienta umyjú, osušia a vrátia späť na lôžko,“ vysvetlil riaditeľ zariadenia Via Lux, Vojtech Hintoš.

V barčianskom domove sociálnych služieb je takmer 40 percent imobilných klientov. Sprchovacie ležadlá poputujú okrem metropoly východu aj do zariadení v Prakovciach, Strážskom, Rožňave, Šemši, Trebišove, Kráľovciach i Rakovci nad Ondavou.

„Sú v plne elektrickej výbave. To znamená, že majú elektrický zdvih a taktiež majú elektrické polohovanie chrbtovej časti. Chránia si zdravie tak opatrovatelia, ako aj chránia zdravie klientov. Vedia ich hygienu urobiť v ergonomických polohách, nemusia sa zohýbať k vaniam a dostanú sa im ku všetkých partiám, aj intímnym, kde vedia urobiť plnohodnotnú hygienu,“ uviedol zástupca poskytovateľa Martin Hudák.

 

Foto
Pomôcky pribudnú v ôsmich zariadeniach / RÁDIO KOŠICE

Ležadlá majú maximálnu nosnosť 200 kilogramov a zamestnanci dostávajú v týchto dňoch k ich obsluhe patričné školenia. Celkový rozpočet projektu pre východné Slovensku dosiahol takmer 400-tisíc eur.

„Pre KSK tam bolo vyčlenených dokopy takmer 179-tisíc eur, za ktoré sa podarilo nakúpiť rôzne pomôcky. V priebehu marca sme do našich zariadení sociálnych služieb dodávali napríklad aj tieto sprchovacie ležadlá a zároveň aj 78 evakuačných podložiek,“ dodal hovorca KSK Michal Hudák.

Konkrétne sú to podložky pod matrac, ktoré pre svoj nehorľavý materiál uľahčia evakuačný proces.

Celkovo ide o projekt cezhraničnej spolupráce medzi nami, Maďarskom, Rumunskom a Ukrajinou.

 

Autor: RÁDIO KOŠICE

Komentáre