Starý prešovský skejtpark ožije ekológiou

PrešovZaujímavosti

Bude sa diskutovať o aktuálnych témach či stavať prvý komunitný kompostér.

Mladí nadšenci ekológie z Prešova sa rozhodli v metropole Šariša zorganizovať prvý ročník festivalu udržateľného života s názvom Pomišaj. Organizátori podujatia chcú poukázať na to, že aj v meste sa dá žiť ekologicky a tak, aby Zem ostala v čo najlepšom stave pre budúce generácie. „Nápad zorganizovať tento festival vznikol práve v skejtparku, keď sme mali upratovaciu akciu. Tu sme si všimli, že to miesto má celkom dobrý potenciál. Chodí tu veľa ľudí a asi by sa im páčilo, keby sa to miesto dalo do poriadku. Prvotným cieľom festivalu bolo to, aby sme upozornili na to miesto, aby si ho viac začalo všímať aj vedenie mesta, aj ľudia. Aby nám viac záležalo na tom, kde žijeme. Druhá stránka festivalu je tá ekologická, aby sme sa viac starali o prírodu okolo seba a aby sme si viac všímali okolie,“ uviedla pre Košice Online jedna z organizátorov festivalu Pomišaj Alena Musilová.

Akcia sa uskutoční vo štvrtok 8. augusta od 15.00 do 20.00 hod. v areáli skejtparku. Ako povedala organizátorka festivalu Pomišaj Laura Martinková, výber dátumu nebol náhodný: „Dátum festivalu sme vybrali preto, lebo presne pred dvadsiatimi rokmi, čiže 8. augusta 1999 bolo slávnostné otvorenie skejtparku. Bude nás sprevádzať osem nosných tém, napríklad bezodpadový život v praxi, v prevádzke, domácnosti, v školách. Ďalšou témou bude pomalá móda, potom tu budeme mať prírodné pohrebníctvo, hypnopôrod či balenie detí do látkových nosičov a látkových plienok.“

Foto
Areál skejtparku ožije ekológiou / facebook.com/odpadnes

Bezodpadovosť aj prvý komunitný kompostér

Organizátori si pre návštevníkov pripravili zaujímavý program. Počas dňa odznie viacero dôležitých ekologických tém. Účastníci festivalu sa môžu zapojiť aj do rôznych dielní, čo potvrdila aj Martinková: „Počas celého festivalu budeme zbierať staré záclony a staré stužky a rovno na mieste si ľudia môžu ušiť svoje prvé alternatívy do bezobalového života, aby mohli ovocie a zeleninu nakupovať do svojich nových záclonových vreciek alebo ich môžu darovať. Keď nevedia šiť, my to ušijeme alebo môžeme ich rozdávať ostatným návštevníkom. Budeme zbierať aj staré použité zubné kefky, aby nekončili na skládkach odpadu, ale aby boli recyklované na niečo zmysluplné.“

Aj najmenší návštevníci podujatia si prídu na svoje. „Pre deti je pripravená výroba semienkových bômb, ekologického bublifuku. Budú môcť pozorovať včely vo včelíne, ktorý má sklenený obal. Príde aj dielnička ovečka a budú sa vyrábať mydielka, z ktorých sa dá vyrobiť aj brošňa,“ povedala Martinková, pričom dodala, že počas akcie vystúpia aj hudobní hostia: „Príde nám zahrať DJ Niktosh, večer príde Viki Olejárová a medzi tým budeme mať mladé nádejné duo gitara a violončelo v podaní Michala Martinku a Juraja Glasnáka.“

Foto
Program festivalu Pomišaj / facebook.com/Pomišaj

Deti možno zaujme aj skejterská škola: „Priestor momentálne najviac využívajú skejteri. Nechceme im ten priestor zobrať. Práve naopak, chceme ich podporiť v tom, že ho využívajú, že sa tu združujú a športujú vo voľnom čase. Ponúkli sme im možnosť spolupráce a sme veľmi radi, že nám urobia nám dvadsaťminútovú skejterskú šou. Pre deti, ktoré sa chcú naučiť skejtovať, bude vďaka týmto mladým ľuďom fungovať aj skejterská škola,“ dodala Martinková s tým, že v Prešove pribudne prvý komunitný kompostér, ktorý postavia návštevníci festivalu Pošimaj: „Tento prvý kompostér poputuje na Baštovu ulicu a ďalšie na Antona Prídavku, na Tarasa Šefčenka, na Pavlovičovo námestie a na 17. novembra. Počítame s tým, že to komunitné kompostovanie sa potom bude ďalej rozširovať.“

Festival Pomišaj je výnimočný z viacerých ohľadov. „Celý je postavený na dobrovoľníckej báze, teda všetci, ktorí ho organizujú, aj všetci, ktorí na tom festivale vystúpia, sú bez nároku na honorár, čím dávajú najavo, že podporujú túto myšlienku festivalu a z toho sa veľmi tešíme. Keďže to bude bezodpadový festival, tak by sme chceli poprosiť všetkých návštevníkov, aby si so sebou priniesli vlastné poháre, prípadne aj príbor. Budeme mať aj komunitný piknik, tiež si môžu priniesť niečo napečené z domu, čím môžu ponúknuť ostatných návštevníkov,“ uzavrela Musilová.

 

Autorka: JANA TOMAŠKOVIČOVÁ

 

Komentáre