Šťastný skončil vo všetkých funkciách, košickí hokejisti majú nového trénera

KošiceŠport

Vedenie extraligového klubu HC Košice odvolalo Jana Šťastného z pozície hlavného trénera, športového manažéra aj šéftrénera mládeže. "Oceliarov" v zostávajúcom priebehu sezóny povedie doterajší asistent Marcel Šimurda.

Foto
Jan Šťastný už nie je trénerom HC Košice / KOŠICE ONLINE

"Vedenie klubu dnešným dňom odvolalo Jana Šťastného zo všetkých funkcií. Potrebovali sme dať hráčom impulz pred zostávajúcimi zápasmi základnej časti. Táto zmena by mala byť tým impulzom. Je potrebné, aby zbierali body a aby sa dostali na priečky garantujúce play off. Ako tradičnému klubu nám tá pozícia patrí," uviedol výkonný riaditeľ HC Košice Miloslav Klíma.

Asistentom nového hlavného trénera Marcela Šimurdu bude Tomáš Kochan, ktorý sa do A-mužstva presunul z košickej mládeže.
 

Šťastný prišiel do Košíc pred sezónou 2019/20, v klube pôsobil ako športový manažér. Pred ročníkom 2020/21 sa ujal aj trénerského kormidla. Košický tím je po 40 odohraných zápasoch na 8. mieste tabuľky a na šiestu priečku garantujúcu priamu účasť play off stráca osem bodov.

Pozícia športového riaditeľa momentálne nie je až taká dôležitá, keďže sa už skončilo prestupové obdobie. Máme však rozpracované varianty na túto pozíciu aj vzhľadom na blížiacu sa storočnicu nášho klubu. Zatiaľ neobsadíme ani pozíciu šéftrénera mládeže, keďže mládežnícke súťaže sú stopnuté," doplnil Klíma.

„Trénerský život je taký, beriem to ako jeho súčasť," zareagoval Šťastný pre TASR. K odvolaniu Šťastného nedošlo po januárovej sérii štyroch prehier, ale po tom, čo sa tím výsledkovo vzchopil a z uplynulých piatich zápasov štyri vyhral. Osudným sa mu stalo utorňajšie domáce zaváhanie s Novými Zámkami (1:3), ktorým Košičania podľahli po reprezentačnej prestávke. "Čakal by som, že po štyroch januárových prehrách pôjdem von. Potom sme vyhrali v Poprade, nad Miškovcom a v Detve a dvihli sme sa. V prestávke sme chceli potrénovať a doma vyletieť na Nové Zámky. Ten zápas sme však nezvládli a to asi bol ten dôvod môjho odvolania. Nič na tom nezmenila ani piatková výhra vo Zvolene," povedal Šťastný.

Pred nedeľňajším zápasom v Liptovskom Mikuláši boli Košičania na 8. mieste tabuľky s 8-bodovou stratou na 6. miesto, ktoré zaručuje priamu účasť v play off. Zmena na trénerskom poste má byť impulz pre hráčov do bojov o prvú šestku. "V tejto chvíli je košické mužstvo výrazne iné ako na začiatku sezóny. Na prvú šestku určite má a bola by chyba, keby sa neposunulo v tabuľke nahor," povedal Šťastný. "Pred sezónou som dostal určitý cieľ, ktorého sme sa držali. Na druhej strane som vedel, že som v Košiciach, kde nie je trpezlivosť až taká veľká. Rešpektujem rozhodnutie vedenia klubu a ak to má tímu pomôcť dostať sa do prvej šestky, tak je to iba dobre. Aj pre košický hokej by bolo skvelé, keby sa tím dostal na vyššie priečky. Ja budem najspokojnejší človek na svete, keď sa tím prebojuje do prvej šestky. Hráči sú výborne kondične pripravení, vytvorila sa medzi nimi skvelá chémia a sú správne nastavení."

Košický klub v oficiálnom stanovisku vyzvihol Šťastného prínos počas takmer dvojročného pôsobenia v klube. Vedenie ocenilo optimalizáciu procesov v mládeži, vytvorenie súdržného trénerského tímu, vytvorenie novej kultúry v A-tíme a v neposlednom rade aj stavbu kádra. "Počas dvoch rokov môjho pôsobenia v Košiciach sme smerovali k tomu, čo sme chceli všetci spoločne dokázať v tretej sezóne. Navonok to možno nie je tak vidieť, ale spravili sme v klube veľký kus práce. Napravili sa vzťahy, vytvorila sa jedna veľká tímová skupina a ďalšie veci. Nie som zatrpknutý ani urazený a ani nebudem hovoriť nejaké negatívne veci na klub. Beriem to ako súčasť hokeja a ja rešpektujem rozhodnutie vedenia klubu," uviedol Jan Šťastný pre TASR.

Komentáre