Rodičia spisujú petíciu.
Už v minulosti sa hovorilo o tom, že liečebno-výchovné sanatóriá (LVS) by sa mali na Slovensku zatvoriť. Situáciu sa ale vždy podarilo vyriešiť, a tak rodičia nemuseli hľadať náhradné riešenie. Teraz je všetko inak. Ministerstvo školstva ich zrušenie avizovalo v reforme špeciálnych výchovných zariadení, ktorú verejnosti predstavilo vo februári. Od septembra tak zanikne alebo sa pretransformuje všetkých sedem centier pre deti s vývinovými poruchami učenia a deti s poruchami aktivity a pozornosti. Namiesto špeciálneho prístupu a pozornosti odborníkov tak deťom hrozí prechod do bežnej základnej školy. Ministerstva školstva sme sa pýtali na dôvod rušenia centier. Hovorkyňa Katarína Kohútiková pre Rádio Košice uviedla, že sú podľa nich zbytočné:
„V súčasnosti pri zavedení systému podporných opatrení pre deti so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami LVS neplnia účel, pre ktorý boli zriadené. V zmysle novej Koncepcie špeciálnych výchovných zariadení a na základe daných skutočností sme identifikovali potrebu rozšírenia kapacít diagnostických centier, ktoré sú nevyhnutné pre správnu diagnostiku dieťaťa a určenie jeho ďalšieho smerovania. Zároveň je nevyhnutná spolupráca zákonného zástupcu so zariadeniami poradenstva a prevencie, čo v mnohých prípadoch absentovalo a dieťa bez akejkoľvek diagnostiky sa na základe žiadosti zákonného zástupcu dostalo do zariadenia.“
Jediné takéto sanatórium na východnom Slovensku sa nachádza v košickej mestskej časti Barca. Pretransformovať by sa malo na diagnostické centrum, ktoré je aj aktuálne súčasťou zariadenia.
„Máme za to, že rozšírením kapacít v diagnostickom centre na úkor LVS prispejeme ku skvalitneniu diagnostiky a zabránime nekoordinovanému umiestňovaniu detí do zariadení,“ zdôraznila Kohútiková.
Rodičia s týmto rozhodnutím nesúhlasia a spisujú petíciu. Od minulého týždňa vyzbierali okolo 3000 podpisov. Hovoria, že nemajú informácie a nevedia, kam majú svoje deti umiestniť, keďže klasické školy nemajú špeciálnych pedagógov.
„My máme reálne dva týždne na to, aby sme sa rozhodli, čo s deťmi ďalej, keďže sa blížia termíny zápisov na základné školy, to znamená, žiaden polrok ako predpokladali kompetentní, že do toho septembra my si môžeme prezistiť informácie, porozmýšľať, čo ďalej s dieťaťom. Máme naozaj dva týždne na to, aby sme rozhodli, či pôjde dieťa na kmeňovú základnú školu, ktorá ale nie je pripravená na takéto deti, bohužiaľ, to je realita. Aj keď sa bude nejaká pomoc dávať dieťaťu, deti nebudú zvládať učivo, nebudú sa vedieť sústrediť, čo potom s tými deťmi,“ reagovala mama žiaka, ktorá chcela ostať v anonymite.
Na túto otázku nám ministerstvo neodpovedalo. Neuviedlo ani to, aké ďalšie možnosti majú rodičia. Ak by sa zariadenie zrušilo, o svojho asistenta by prišlo 60 detí. V jednej triede môže byť pritom maximálne desať detí.
„Tie deti, keď sa zaradia do kmeňových základných škôl, oni nevyskočia o pár dní, týždňov, oni nám tak vybehnú o niekoľko mesiacov. Učitelia, samozrejme, budú ako prvých kontaktovať rodičov, čiže ono sa to neskôr ukáže, to zrušenie LVS. Vedia tam deti krásne pripraviť tak, aby sa plynulo zaradilo do klasickej základnej školy, pracujú s nimi individuálne a tie oslabené miesta, ktoré deti majú, sa posilňujú a oni potom do základných škôl vypustia pripraveného žiaka, ktorý zvládne prechod a ktorý sa dokáže medzi deti zaradiť bez problémov,“ doplnila mama jedného zo žiakov.
Liečebno-výchovné sanatórium funguje v Barci od roku 1992. Starosta Gabriel Krištof poukazuje na fakt, že zariadenie je aj súčasťou barčianskej komunity:
„Chovanci tohto zariadenia sa s pedagógmi zapájajú aj do aktivít našej mestskej časti. Osobne som sa tam bol pozrieť, naozaj, je tam obrovská snaha a venovanie sa týmto deťom, rôzne aktivity, projekty, či už v interiéri, alebo exteriéri. Ja si myslím, že keď niekto uvažuje o zrušení tohto sanatória, mal by sa v prvom rade prísť pozrieť do týchto priestorov. Zrušiť niečo, čo má zmysel a pomáha deťom a rodičom, je krok späť.“
Rodičia sa s prosbou o pomoc obracajú okrem iných aj na mesto či detského ombudsmana. Ten sa nám k situácii nevyjadril, no košická radnica podľa Jany Poľovej nerozumie rozhodnutiu školského rezortu:
„Táto informácia nás prekvapila, keďže Liečebno-výchovné sanatórium v Barci dosahuje veľmi dobré výsledky pri práci a vzdelávaní detí, ktoré ho navštevujú. Mesto Košice nemôže zriaďovať špeciálne školy, túto možnosť má len štát. O vzniknutej situácii budeme komunikovať so štátnym Regionálnom úradom školskej správy v Košiciach, pod ktorého zriaďovateľskú pôsobnosť toto sanatórium patrí. Spoločne sa budeme snažiť nájsť v rámci kompetencií mesta také riešenie, ktoré pomôže deťom a ich rodičom so zabezpečením špeciálnej starostlivosti.“
Transformáciou prejdú aj zariadenia v Ľubochni, v Poľnom Kesove a Hrdličkova v Bratislave sa zmení na pilotné medzirezortné zariadenie na výchovno-liečebné centrum pre deti s poruchami správania. Ostatné tri LVS by mali legislatívne zaniknúť do septembra 2026.
Autor: RÁDIO KOŠICE