Štátny ústav pre kontrolu liečiv hlási takmer 6-tisíc podozrení na nežiaduce účinky vakcín

SlovenskoKoronavírus

V súvislosti s očkovaním proti novému koronavírusu Štátny ústav pre kontrolu liečiv k štvrtku 10. júna eviduje presne 5 795 hlásených podozrení na nežiaduce účinky vakcín. 447 je závažných, čo predstavuje 7,7 percenta hlásení.

Foto
Ústav eviduje spolu tri úmrtia v kauzálnej súvislosti s očkovaním. Z toho pri dvoch prípadoch bol súvis stanovený ako možný, a to po vakcínach od konzorcia Pfizer/BioNTech a od Moderny / TASR

„V súvislosti s očkovaním proti novému koronavírusu Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) k štvrtku (10.6.) eviduje 5795 hlásených podozrení na nežiaduce účinky. Z celkového počtu hlásení je 447 závažných, čo predstavuje 7,7 percenta hlásení," informuje na svojej webovej stránke ŠÚKL.

Medzi najčastejšie hlásené závažné nežiaduce účinky patrili pretrvávajúci zvýšený krvný tlak, a to najmä u pacientov liečených na hypertenziu. Ďalšími boli tiež prekolapsový stav, kolaps, trombóza, pľúcna embólia, alergické reakcie, dočasná paralýza, krátkodobá strata vedomia, ale i náhla cievna mozgová príhoda. ŠÚKL upozornil, že sa objavil aj epileptický záchvat u pacientov liečených na toto ochorenie.

K štvrtku ústav evidoval spolu tri úmrtia v kauzálnej súvislosti s očkovaním, z toho pri dvoch prípadoch bol súvis stanovený ako možný, a to po vakcínach od konzorcia Pfizer/BioNTech a od Moderny. V jednom bol súvis stanovený ako pravdepodobný, a to po vakcíne od spoločnosti AstraZeneca.

"Pri iných uzavretých prípadoch vrátane niektorých medializovaných bol súvis vylúčený," doplnil štátny ústav. Celkovo bolo na Slovensku k strede (9.6.) podľa údajov Národného centra zdravotníckych informácií prvou dávkou zaočkovaných 1 852 580 osôb a druhou dávkou 1 046 405 osôb.

Zdroj:TASR

Komentáre